Gotowanie na parze to jedna z mniej popularnych technik przyrządzania potraw. Zupełnie niesłusznie, ponieważ ma wiele zalet. Sprawia, że przyrządzane w ten sposób produkty zachowują zawarte w nich składniki odżywcze. Poza tym gotowanie na parze nie zmienia koloru warzyw. Wreszcie: nie wymaga w ogóle dodatku tłuszczu, dzięki czemu nie tylko warzywa, ale także mięso i ryby gotowane na parze są lżejsze do strawienia i mniej kaloryczne niż te same potrawy smażone na patelni.
Jest kilka sposobów na gotowanie na parze. Ogólnie polega ono na tym, że doprowadza się do wrzenia wodę, która zamienia się w gorącą parę. Produkty spożywcze umieszcza się nie w wodzie, ale nad nią, tak, by miały kontakt tylko z parą. Wysoka temperatura pary ścina białka i rozdziela skrobię, sprawiając, że jedzenie się gotuje, ale w przeciwieństwie do tradycyjnego gotowania w wodzie – składniki odżywcze nie przenikają do płynu na zewnątrz. Jak jednak uskuteczniać gotowanie na parze we własnej kuchni? Jest kilka sposobów, najprostszy to zakup odpowiedniego urządzenia do gotowania na parze. To jednak dodatkowy wydatek. Tańszą alternatywą jest specjalny garnek do gotowania na parze, który jest w zasadzie podwójnym garnkiem, z czego „wewnętrzny” ma specjalne sito zamiast dna, przez które przedostaje się para z wody umieszczonej w „zewnętrznym” garnku. Można też nabyć specjalną nakładkę na tradycyjne garnki. W kuchniach orientalnych często stosuje się pojemniki do gotowania na parze wykonane z naturalnych materiałów.
Do gotowania na parze nadają się wszelkie warzywa, mięsa i ryby. Wśród naszych przepisów na dania na parze znajdziesz m.in. pysznego kurczaka na parze, sandacza podawanego z warzywami (kalarepką, marchewką i szparagami) czy pulpeciki dietetyczne, które możesz podawać z porcją warzyw. Na parze przyrządzisz również znakomitego łososia, sałatkę z soczewicą, dorsza z kalafiorem, roladki z kurczaka z suszonymi pomidorami i serem feta, a także danie typowo sezonowe – roladki z dynią!