Jeśli twoja pociecha chce pomóc w przygotowaniu świątecznych potraw, warto wybrać takie zadania, które sprawią dużo radości i przede wszystkim będą bezpieczne. Wspólne gotowanie to nie tylko szansa na nauczenie dziecka przyrządzania prostych dań, dla także możliwość poznania nowych ekscytujących dla niego przypraw, produktów i smaków. Ponadto wspólne eksperymentowanie pomaga zacieśnić więzy rodzinne, zaszczepia w dziecku ciekawość poznawania nowych potraw i rozwija kreatywność. Większość pociech uwielbia pomagać w kuchni, bo przygotowując to, co zazwyczaj robią dorośli, czują się docenione i prawie dorosłe. W jakich zadaniach mogą więc pomóc dzieci? Przede wszystkim dostosowanych do ich wieku i na miarę ich możliwości.
Czy dziecko może pomóc przy przygotowaniu najważniejszej w Wielkanoc zupy? Ależ oczywiście. Starsze pociechy mogą obrać i pokroić marchew, ugotowaną białą kiełbasę albo zahartować śmietanę. Młodsi kucharze chętnie pomogą w przyprawianiu żurku. Na pewno z radością wrzucą do garnka liście laurowe, zetrą w rączkach majeranek czy sprawdzą zapach ziela angielskiego. Dzieci niemal w każdym wieku mogą obierać ugotowane na twardo i ostudzone jajka, a potem dzielić je na połówki lub układać na półmisku.
Jednym z tradycyjnych dań świątecznych jest mięso w galarecie. Jego przygotowanie może być dla twojego dziecka ogromną frajdą. Zarówno te starsze, jak i małe pociechy na pewno chętnie poukładają ugotowane i pokrojone warzywa, kawałki mięsa, jajka czy roladki z szynki w wymyślne wzory, zanim potrawa zostanie zalana tężejącym płynem. Wraz z małym pomocnikiem możemy jeszcze bardziej urozmaicić to wyjątkowe danie, wycinając z marchewki gwiazdki czy serduszka, zamiast kroić ją w tradycyjną kostkę.
Chociaż wyrabianie pasztetów zazwyczaj wydaje się nudne, to dla dziecka może być fantastyczną zabawą. Pociechy w każdym wieku szybko zaangażują się w kręcenie korbką, jeśli mamy tradycyjną maszynkę do mielenia, lub dociskaniem mięsa popychaczem w elektrycznych urządzeniach. Wspólnie z dzieckiem możemy wyrabiać masę po przełożeniu jej do odpowiednio większego garnka i dodaniu reszty składników. Spróbuj także zachęcić małego pomocnika do wspólnego przyprawiania pasztetu albo sprawdzania, czy dobrze smakuje.
Do najbardziej lubianych przez dzieci kuchennych zajęć należy tworzenie różnorodnych słodkości, a zwłaszcza wypieków. Każda pociecha może pomóc w mieszaniu ciasta i dodawaniu poszczególnych składników. Na pewno z radością dodadzą kolorowe bakalie, startą skórkę z cytryny czy cukier wanilinowy. Ogromną frajdą będzie dla nich również polewanie gotowego ciasta lukrem lub oprószanie słodkim cukrem pudrem. Podczas przygotowywania wielkanocnej babki możesz sprawić swojemu dziecku ogromną przyjemność i przygotować dodatkową mniejszą foremkę na jego własny wypiek.
Niewielki i słodki mazurek niemal wszystkim ściśle kojarzy się z Wielkanocą. To także znakomite ciasto do przygotowania wraz ze swoją pociechą, która może pomóc np. w przekładaniu kremem, smarowaniu dżemem albo wyklejaniu brzegów mazurka wałeczkami ciasta. Twoje dziecko może się także wykazać kreatywnością przy ozdabianiu wypieku. Gdy podsuniesz mu odpowiednie produkty, np. płatki migdałowe, bakalie, pisaki do ciasta, minibezy czy siekane orzechy, na pewno z twoją pomocą stworzy oryginalną świąteczną dekorację, która mile zaskoczy wszystkich zebranych przy stole w ten wyjątkowy świąteczny dzień. Warto też wziąć pod uwagę, że wspólnie przygotowane potrawy dzieci później o wiele chętniej jedzą – może to więc sposób na niejadka lub przekonanie pociechy do wcześniej nielubianych dań?