Batat często jest nazywany patatem, albo po prostu słodkim ziemniakiem, gdyż z wyglądu jest rzeczywiście dość podobny do dobrze znanych nam kartofli. Bulwy batatów mogą ważyć nawet do 3 kg i są jadalne dopiero po obróbce termicznej. Charakteryzują się różowym lub czerwonawym miąższem zawierającym dużo skrobi, dlatego też oprócz walorów żywieniowych są także wykorzystywane np. do produkcji krochmalu lub syropu skrobiowego
Bataty prawdopodobnie pochodzą ze Środkowej i Południowej Ameryki. Były uprawiane już w starożytności przez Inków i Majów. Do Europy trafiły na statkach Krzysztofa Kolumba, jednak popularność zyskały dopiero w późniejszych stuleciach. Obecnie uprawiane są w większości krajów leżących w strefie tropikalnej i podzwrotnikowej. Wzrost popularności kuchni egzotycznych sprawił, że bataty pojawiły się na sklepowych półkach i straganach również i w naszym kraju. Ze względu na duży potencjał słodkich ziemniaków oraz walory zdrowotne, warto wiedzieć, jak przyrządzić bataty na różne sposoby.
Wybierając w sklepie bataty, należy zwrócić uwagę na ich skórkę, która powinna być gładka, bez żadnych popękań ani obić. Unikamy bulw wysuszonych, rozmiękniętych czy z oznakami gnicia. Słodkie ziemniaki przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu, starając się możliwie jak najszybciej je wykorzystać, ponieważ szybko ulegają zepsuciu.
A jak ugotować bataty? Przede wszystkim należy je porządnie umyć pod chłodną, bieżącą wodą. Jeśli planujemy gotować je w całości, możemy zostawić skórkę, którą usuwamy dopiero po obróbce cieplnej. W przypadku gotowania części bulw, obieramy je, kroimy w grubą kostkę, po czym wrzucamy do garnka z gorącą i lekko osoloną wodą. Gdy chcemy, by nasze bataty były słodsze, możemy dodać także trochę cukru (1 łyżeczka na litr wody). Gotowanie batatów zależy od ich rozmiarów. Kostki powinny być już miękkie po około 25 minutach gotowania. Gotowanie bulw w całości trwa dłużej, ponieważ całe bataty wkładamy do garnka z zimną wodą, którą dopiero podgrzewamy. Czas gotowania całych słodkich ziemniaków liczymy od momentu wrzenia wody. Pamiętajmy o tym, by je gotować pod przykryciem i sprawdzać co kilka minut czy są odpowiednio miękkie.
Z batatów w kilka chwil można przygotować znakomite domowe frytki z batatami z piekarnika. Przyrządzamy je dokładnie w taki sam sposób jak te z tradycyjnych ziemniaków. Pokrojone w podłużne słupki możemy obsypać odrobiną soli i rozmarynem, skropić sokiem z cytryny oraz polać oliwą. Frytki mieszamy, by zostały dokładnie pokryte wszystkimi składnikami, a następnie wrzucamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i pozostawiamy w piekarniku nagrzanym do 200°C na około 30 minut. Frytki z batatów doskonale pasują do pieczonych mięs, można je także spożywać z wyrazistymi i gęstymi sosami.
Te pomarańczowe bulwy mają szerokie zastosowanie w kuchni. Warto wiedzieć, jak przyrządzać bataty i jakie dania można z nich przygotować. Zmiksowane lub pokrojone w kostkę świetnie nadają się do przyrządzania kremowej zupy czy dań jednogarnkowych jak np. pysznego curry z batatem i dynią. Świetnie komponują się także z mięsami, tworząc oryginalne dania: sos do makaronu z batatami i boczkiem, nadziewane wołowiną albo zapiekane z szynką i pomidorami. Można je także piec na grillu, tworząc apetyczne, pachnące dania, np. grillowane bataty albo z pikantnymi warzywami. A jeśli masz ochotę na bardziej wykwitną potrawę, wypróbuj przepis na bataty faszerowane.