Porady

Jak zrobić marynatę mokrą?

David Gaboriaudautor:   david gabouriald

Na mokro można marynować mięsa, warzywa, owoce oraz sery typu camembert, halloumi, feta itp.

David Gaboriaud

autor

David Gaboriaud

Francuz, od kilku lat mieszkający w Polsce. Kucharz z zamiłowania. Pasjonat życia, kochający dobrą kuchnię i celebrowanie posiłków. Autor książki, programów i warsztatów kulinarnych. Na stronie winiary.pl bierze pod opiekę sekcję Porad i Inspiracji, dzieląc się swoimi najlepszymi pomysłami.

Marynaty mokre to mix ulubionych suszonych i kruszonych ziół, przypraw w dowolnych proporcjach, połączonych z dowolnym płynem jak oliwa z oliwek, olej, wino, ocet, sok z cytrusów, sos sojowy, sos rybny, ketchup, musztarda itp.  

Element płynny łączy suche składniki, tłuszcz jest nośnikiem smaku a kwas powoduje kruszenie mięsa. Dzięki takiej marynacie skracamy czas grillowania i nadajemy potrawom przyjemny smak i aromat. 

W przypadku ryb i niektórych owoców morza, kropienie sokiem z cytryny czy limonki na jakiś czas przed obróbką cieplną powoduje szybsze ścięcie białka, co znacznie skraca czas grillowania i zapobiega rozwojowi bakterii. 

W przypadku marynat mokrych czas marynowania możemy przedłużyć. Mięsa marynujemy kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin (np. wołowinę do popularnego francuskiego przepisu "wołowina po burgundzku" należy marynować ok. 24 godziny w czerwonym winie z przyprawami!).  

Płynne marynaty można użyć nawet po upływie czasu marynowania. Po przefiltrowaniu i redukcji płynu (czyli długim i wolnym gotowaniu), stają się doskonałym sosem do naszych potraw z grilla!

Spróbuj naszych przepisów na marynowane mięsa:

David Gaboriaudautor:   david gabouriald

Komentarze

Podziel się opinią, oceń lub dodaj coś od siebie!