Kupowanie – wybieraj warzywa sezonowe
Istotnym elementem w kontekście gotowania zup ze świeżych warzyw jest ich wybór. Wbrew powszechnemu przekonaniu – warzywa z supermarketu wcale nie muszą być gorsze od tych kupionych w osiedlowym warzywniaku.
Oczywiście, jeśli masz wybór – unikaj tych paczkowanych, pokrojonych i gotowych do spożycia do razu po zakupie. Część witamin zawierających się w warzywach jest nietrwała i nie przetrwa obróbki termicznej. Aby mieć pewność, że kupujesz świeże warzywa, wybieraj te sezonowe i hodowane lokalnie. Będziesz mieć wtedy pewność, że kupujesz świeże produkty, które trafiły do sklepu prosto od rolnika i ominął je długi proces transportu.
Przechowywanie – nie wszystkie warzywa się lubią
Za świeżość warzyw odpowiada wydzielany przez nie gaz etylenowy, który jest odpowiedzialny m.in. za szybkość ich dojrzewania. Dlatego należy je przechowywać wg ustalonego klucza – warzywa wrażliwe na etylen (np. bakłażany, dynie, ziemniaki, marchewki, szparagi) nigdy nie powinny być kładzione obok tych, które wydzielają dużo tego gazu (np. pomidory i papryka). Jeśli będą leżały obok siebie – te pierwsze szybciej zaczną gnić.
Jak przechowywać poszczególne warzywa?
Większość warzyw ma swoje ulubione środowisko, w którym najdłużej zachowa świeżość:
- pomidory w niskich temperaturach tracą swój smak i aromat. Najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej. Będą świeże jeszcze dłużej, jeśli będziesz je trzymać w papierowych torebkach – zmniejszy to utratę wilgoci i sprawi, że dłużej pozostaną jędrne. To samo tyczy się papryki, jabłek, cebuli lub ziemniaków.
- Jeśli kupiłeś już marchewki, ale planujesz ugotować z nich zupę dopiero za kilka dni – mamy na to radę. Zanurz je w zimnej wodzie i tak przechowuj. Pozbądź się jedynie ich naci. Przechowując je w ten sposób zapobiegniesz utracie wody z marchewek i dzięki temu na dłużej zachowasz ich świeżość. Tak samo możesz przechowywać korzeń pietruszki.
- Jeśli natomiast chciałabyś zachować świeżość selera naciowego – owiń go w folię aluminiową i schowaj do szuflady lodówki. Trzymany w ten sposób może być świeży nawet dwa tygodnie! Podobnie można przechowywać brokuła – musisz tylko rozdzielić go na różyczki.
Ważne!
Wszystkie warzywa i owoce, bez względu na sposób ich przechowywania powinny być nieumyte. Na ich powierzchni znajdują się naturalne bakterie zapobiegające gniciu. Myj warzywa bezpośrednio przed użyciem!
Gotowanie – blanszuj przed blendowaniem!
Przed zblendowaniem warzywa warto zblanszować. Blanszowanie nie rozgotowuje warzyw i pozwala zachować ich świeżość i jędrność. Szybkie zanurzenie warzyw we wrzącej wodzie jedynie pozbawia je ewentualnych bakterii, dzięki czemu są one od razu gotowe do spożycia. Blanszowanie pozwala przy tym zachować smak, kolor i wartości odżywcze warzyw. Ten proces będzie szczególnie przydatny, w przypadku przygotowania takich warzyw jak: szpinak, brokuły, kalafior czy nowalijki. Ten sposób sprawdzi się nawet wtedy, gdy planujesz przygotować smakowity krem z warzyw. Dobry blender zmiksuje je na gładką masę, a zblanszowane warzywa nie utracą swojego świeżego smaku.
Agata