Większość z nas ma wspaniałe wspomnienia związane z ogniskami organizowanymi w czasach dzieciństwa i nastoletniego życia. Przekąski na ognisko nigdy nie były skomplikowane – tak naprawdę wystarczyło naostrzyć kilka odpowiednio wytrzymałych patyków, by zajadać się przyrządzonymi na nich pysznościami.
Do klasyki należy oczywiście pieczona kiełbasa, ale również proste grzanki. W popiele zasypywaliśmy natomiast ziemniaki, którymi następnie z przyjemnością raczyliśmy się, dodając do nich odrobinę soli i masła. Dziś coraz częściej imprezom przy ognisku towarzyszy kociołek żeliwny. Przepisy z jego udziałem również nie są skomplikowane, a dania na ognisko przygotowują się praktycznie same!
Dania z kociołka w większości przypadków czerpią z dóbr kulinarnych kuchni polskiej. Spotkamy tu kiełbasę, ale i inne gatunki mięsa, kapustę i oczywiście cały wachlarz aromatycznych przypraw. Nasza pierwsza propozycja to pieczonki. Do przygotowania tego dania na ognisko potrzebny będzie kilogram ziemniaków, 5 kg kiełbasy śląskiej, 100 g wędzonego boczku, marchew, buraki, cebula, margaryna, sól, pieprz i zależnie od naszych kulinarnych preferencji, także ulubione zioła i przyprawy.
Ziemniaki należy pokroić w ćwiartki, natomiast kiełbasę, boczek, marchew i buraki – w plasterki lub półplasterki. Cebulę najlepiej pokroić w piórka. Przygotowując pieczonki, poszczególne składniki układamy we wnętrzu kociołka warstwowo. Rozpoczynamy od ziemniaków, a następnie układamy marchewkę, buraki, cebulkę i mięso. Następnie powtarzamy tę czynność aż do wyczerpania składników. Każdą warstwę należy oczywiście przyprawić. Na wierzchu umieszczamy margarynę w plastrach, a następnie ustawiamy kociołek na ognisku i czekamy, aż składniki odpowiednio się zapieką. Jeśli wieczór nie jest zbyt chłodny, danie powinno świetnie smakować z zimnym kefirem.
Wymieniając potrawy na ognisko, trudno zapomnieć o zupach. Nasza dzisiejsza propozycja to zupa bogracz. Do jej przygotowania potrzebny będzie udziec wołowy, ziemniaki, cebula, marchew, a także pietruszka i posiekana natka pietruszki. Warzywa i mięso należy pokroić w kostkę. Następnie mięso i cebulę dusimy w towarzystwie Kostki Mięsnej WINIARY. Gdy mięso zacznie robić się miękkie, dodajemy pozostałe warzywa i tyle wody, aby przykryła całą zawartość kociołka. Teraz wystarczy gotować składniki do miękkości, dodając ulubione przyprawy. Danie podajemy z odrobiną posiekanej natki pietruszki.
Organizując ognisko z wyprzedzeniem, możemy również przygotować przekąski, które będą stanowić wspaniały dodatek do dań głównych. Nasza sprawdzona propozycja to sałatka na grilla, która równie dobrze uświetni menu także podczas ogniska. Ciekawych przepisów jest naprawdę sporo. Świetnie sprawdzi się między innymi sałatka ogórkowa z rzodkiewką, intensywna sałatka z pora, a szczególnie jesienią – sałatka warzywna z dynią, burakiem i brukselką. Smacznego!