Wykonanie makaronowej choinki wprawdzie nie jest skomplikowane, lecz wymaga nieco czasu, który jest zależny od rozmiarów ozdoby oraz ilości przyklejanych elementów. Do przygotowania drzewka potrzebny będzie arkusz tektury lub styropianowy stożek, makaron, pistolet na gorący klej, farby w sprayu w wybranym kolorze, folia do ochrony stołu oraz drobiazgi, którymi ozdobimy naszą choinkę (brokat, maleńkie bombki, guziki, kokardki, cekiny, koraliki itp.).
Makaron jest wyjątkowo wdzięcznym materiałem do tworzenia świątecznych ozdób. Dzięki swoim fantazyjnym kształtom, otworom oraz odpowiedniej twardości można z niego zrobić oryginalne girlandyi, łańcuchy, gwiazdy, aniołki, a nawet śliczne szopki betlejemskie. Makaron, z którego będziemy tworzyć naszą choinkę, może mieć przeróżny kształt. Najbardziej efektownie na stożku prezentować się będą kokardki (farfalle), muszelki (conchiglie), wygięte rurki podobne do grzebienia koguta (cresto di gallo) albo popularne świderki (fusilli).
Podstawą całej konstrukcji choinki będzie stożek. Wzór stożka rysujemy najpierw na twardym papierze, pamiętając, że im kąt między ramionami będzie bardziej rozwarty, tym szerszy stożek uzyskamy. Z kolei wysokość choinki będzie zależała od długości naszkicowanych ramion. Po wycięciu, stożek sklejamy spinamy zszywaczemi, żeby na pewno się nie rozpadł podczas naklejania makaronu.
Rozgrzewamy pistolet do odpowiedniej temperatury i, przyklejamy makaron do papierowego stożka gorącym klejem, zaczynając od dolnych partii. Kolejne makarony powinny być jak najbliżej siebie, żeby nie było widać podstawy, do której są mocowane. Dzięki temu nasza choinka będzie wyglądała na gęstą i okazałą. W trakcie pracy uważamy, by nie dotknąć palcem gorącego kleju i uniknąć poparzenia. Gdy dotrzemy do końca choinki, jej szczyt możemy udekorować pojedynczym makaronem np. kokardką, albo kółkiem (rotelle). Zanim przystąpimy do malowania, a później dekoracji, zostawiamy choinkę na około 30 minut, by klej zdążył dobrze związać makaron ze stożkiem.
Jeśli nasza ozdobna choinka ma tak gęsto przyklejony makaron, że nie widać papieru, wówczas możemy pominąć etap malowania i jedynie przystroić drzewko ozdobami. A jak zrobić choinkę z makaronu w różnych kolorach? Otóż, gdy chcemy nadać jej konkretny kolor, wtedy dobrze do tego celu użyć lakieru w sprayu. Na podłodze (i najlepiej nie w zamkniętym pomieszczeniu, a na świeżym powietrzu) rozkładamy folię malarską na tyle szeroko, żeby nie ubrudzić farbą sąsiednich mebli czy ścian. Choinkę pokrywamy równą warstwą farby i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli jej gałązki mają się błyszczeć, możemy je delikatnie oprószyć drobnym brokatem, zanim farba zdąży wyschnąć.
Zdobiąc choinkę, możemy popuścić wodze fantazji i wykorzystać w tym celu rozmaite ozdoby. Na makaronowych gałązkach bardzo efektownie prezentują się drobne koraliki albo imitacje perełek. Świetnie się sprawdzają również cekiny dekoracyjne, zwłaszcza te w kształcie gwiazdek, płatków śniegu i małych kwiatuszków. Choinkę można przystroić także owocami np. suszonymi plastrami pomarańczy, jarzębiną, orzechami, kuleczkami pieprzu, aromatycznymi gwiazdkami anyżu, albo… innym, drobniejszym makaronem.
Przygotowana przez nas choinka z makaronu może stanowić oryginalną i niebanalną dekorację świątecznego stołu. Ozdobiona jadalnymi przyprawami (anyżem, goździkami, drobno startą skórką cytryny lub pomarańczy) swoim cudownym zapachem będzie nam przypominać o Bożym Narodzeniu. Własnoręcznie zrobioną choinkę makaronową możemy także podarować naszym bliskim, którzy na pewno docenią ręcznie wykonany prezent!