Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Świąteczny stół odgrywa niezwykle istotną rolę podczas wigilijnej kolacji – jego aranżacja pomaga zbudować wyjątkową atmosferę, a także wpływa na komfort uczestników wieczerzy. Właśnie dlatego oprawa wigilijnego stołu powinna łączyć estetykę z funkcjonalnością. Podpowiadamy, w jaki sposób nakryć stół na wigilię i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Tradycyjne nakrycie świątecznego stołu

W święta Bożego Narodzenia zazwyczaj króluje klasyka i przywiązanie do tradycji, takich jak na przykład post w Wigilię. Nie inaczej jest w przypadku świątecznego stołu – pod białym obrusem znaleźć można sianko, a wszystkie potrawy, przekąski i przystawki wigilijne serwowane są na świątecznej zastawie. W tym kontekście, niezwykle istotne jest również ułożenie sztućców przy stole oraz serwet – chętnie sięgamy w ten wieczór po eleganckie, płócienne, w kolorze akcentującym wyjątkowy charakter uroczystości i dobrze wpisującym się w całą oprawę. Ponadto, uwagę warto zwrócić na to, jak złożyć serwetki na stół. Wszystkie detale związane z aranżacją stołu sprawiają, że jeszcze lepiej możemy wczuć się w niezwykły klimat tego czasu.

Poczuj klimat świąt, dzięki dekoracjom na stole

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć miejsca również na dekoracje podkreślające świąteczną atmosferę. W tym zakresie, możliwości jest mnóstwo – od niewielkich ozdób umieszczanych w pobliżu każdego talerza, aż po oryginalne stroiki ulokowane w centrum stołu. Co więcej, ograniczanie się do dekoracji w jednym stylu wcale nie jest konieczne, a różnorodne połączenia mogą dać wyjątkowo dobre efekty. Szczególnie wartą uwagi propozycją jest wykorzystanie w dekoracji stołu ozdób używanych do strojenia domu w okresie bożonarodzeniowym – dobrze sprawdzą się między innymi gałązki przyciętej choinki, a także bombki. Taka koncepcja skutecznie rozwiązuje problem związany z tym, jak udekorować wigilijny stół, a co więcej, dzięki niej cała świąteczna aranżacja mieszkania jest spójna i jeszcze bardziej efektowna.

Piękne kwiaty i świece na wigilijnym stole

Interesującą alternatywą dla świątecznego stroika mogą być kwiaty, jak na przykład róże, eustomy lub goździki. Co ważne, szczególnie popularna w okresie świątecznym gwiazda betlejemska nie jest najlepszym wyborem na stół – kontakt z rośliną może wywoływać reakcje alergiczne. Zastanawiając się, jak przygotować wigilię i udekorować stół, warto ponadto postawić na dopełniające aranżację świece, które dodatkowo podkreślają świąteczny klimat. Mogą być one klasyczne bądź w różnorodnych kształtach i kolorach, a także umieszczane między innymi w słojach, ozdobnych świecznikach lub na talerzykach – możliwości są wyjątkowo szerokie, a wybrana propozycja powinna wpisywać się stylem w całość dekoracji.

Własnoręcznie przygotowane ozdoby dla miłośników tradycji

Własnoręczne przygotowanie świątecznych dekoracji nie tylko gwarantuje ich wyjątkowość, ale również może sprawić dużo radości. Ciekawą propozycją jest wykorzystanie w przygotowaniu ozdób elementów naturalnych – dobrze sprawdzą się między innymi samodzielnie ususzone pomarańcze lub przyprawy wigilijne, takie jak anyż gwiaździsty, znany również jako gwiazdkowy lub laski cynamonu. Równie dobrym materiałem na świąteczne dekoracje mogą być także orzechy, wspomniane wcześniej iglaste gałązki oraz szyszki – jedynym ograniczeniem jest kreatywność wykonawcy ozdób!

Gotuj z WINIARY | Produkty WINIARY

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty