Doskonałym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilość minerałów i składników odżywczych może być np. wprowadzenie do diety większej ilości warzyw z rodziny strączkowych. Strączki polecają nie tylko Zakochani… :) , ale także dietetycy. Jedzone regularnie, zmniejszają ryzyko chorób serca i miażdżycy. Oprócz właściwości odżywczych, dobrze wpływają także na sylwetkę – pozwalając utrzymać stałą wagę. Ich dodatkowym atutem jest także niska cena.
Obok popularnych: fasoli i cieciorki, jednym z mniej docenianych jest groch. Warzywo wyjątkowo zdrowe, o niskim indeksie glikemicznym. Oprócz węglowodanów, dostarczy także błonnika, który ułatwi trawienie. Skoro wiemy już całkiem sporo o zaletach częstego spożywania wspomnianego warzywa, pora na kilka słów o tym, jak gotować groch.
Warto pamiętać, aby na początku groch przebrać i odrzucić ew. zepsute ziarenka. Następnie należy go przepłukać, przełożyć do garna lub miski i zalać wodą. Sposób oraz długość namaczania i gotowania są zależne od rodzaju grochu. Groch łuskany, tzw. “połówki” można gotować bez namaczania lub namaczać przez ok. 1-2 godziny, natomiast całe ziarna będą potrzebowały ok. 8-10 godzin. Namoczony groch należy przepłukać, a następnie przełożyć do garnka i ponownie zalać wodą – ok. 2 cm powyżej poziomu ziarenek lub według proporcji 3 szklanki wody na 1 szklankę grochu. Groch potrzebuje mniej wody niż np. fasola. Gotujemy go na małym ogniu. Od czasu do czasu warto zajrzeć, co dzieje się pod przykrywką – zdjąć pianę i uważać, aby groch nie przywarł do dna garnka i się nie przypalił. Gotujące się ziarna solimy dopiero pod koniec gotowania. Nienamoczone “połówki” powinny zmięknąć po upływie ok. 50 min – 1 godziny, namoczone nieco szybciej. W przypadku całych ziaren – trzeba będzie im dać jeszcze pół godziny więcej i gotować przez ok. 1,5 godziny. Groch jest gotowy w momencie, kiedy rozpada się pod naciskiem widelca.
Wśród znajomych spotykam się często z opiniami, iż nie sięgają oni po groch i dania na jego bazie zbyt często, gdyż jest on stosunkowo ciężkostrawny. Aby łatwiej groch przyswoić warto w trakcie gotowania dodać nasiona kminku lub kopru włoskiego.
Na zakończenie podrzucamy kilka sprawdzonych przepisów na zupy, w których główną rolę odgrywa nie kto inny, jak dobrze znany już wszystkim jegomość – groch. Oprócz zup, groch idealnie sprawdzi się jako dodatek do mięsa czy sałatek.
Kaszubska grochówka z kiszoną kapustą
Autor: Ania