Któż nie próbował pysznych, soczystych gołąbków faszerowanych mielonym mięsem, warzywami i (w zależności od regionu) kaszą lub ryżem? Potrawa ta jest prawdziwym przysmakiem, przygotowywanym nieraz na specjalne okazje w wielu częściach naszego kraju. Nic w tym dziwnego. Kapusta doskonale podkreśla smak farszu, a gołąbki duszone w sosie pomidorowym lub grzybowym zaliczane są do tradycyjnej kuchni polskiej.
Główki kapusty można przechowywać w suchym i chłodnym miejscu przez kilka miesięcy, dlatego też w poprzednich stuleciach stanowiła ona podstawę wyżywienia w sezonie zimowym. Oprócz pysznych gołąbków można z niej przygotować wiele innych wspaniałych potraw, takich jak zupy, zapiekanki, surówki i znany niemal na całym świecie bigos. Ze zdrowych główek warto przyrządzić na zimę kapustę kiszoną, która nie tylko jest doskonałym i bogatym w witaminę C dodatkiem do obiadu, lecz także stanowi bazę wielu pysznych potraw, np. białych kiełbasek zapiekanych w kapuście czy chrupiących golonek z piekarnika.
Kwiat kalafiora wyróżnia się zwartą budową przypominającą nieco rozłożyste drzewo. Warzywo poddaje się obróbce termicznej w całości (jedynie po oberwaniu liści i umyciu) lub po podzieleniu na niewielkie różyczki. Najczęściej ugotowany al dente kalafior, polany zapieczoną na maśle aromatyczną bułką tartą, jest smacznym dodatkiem do drugiego dania, zwłaszcza pieczonych mięs. Warto jednak przyrządzić z niego również inne przysmaki, które na pewno skradną serca wszystkich domowników.
Miękkie kawałki kalafiora ukryte pod chrupiącą pikantną panierką to znakomita gorąca przystawka lub dodatek do mięsa, świetnie zastępujący tradycyjne opiekane ziemniaki. Równie smaczny jest kalafior zapiekany w sosie serowym, który może być zarówno częścią obiadu, jak i samodzielnym daniem jarskim. Z kolei dobrze zwarty kwiat warto delikatnie wydrążyć, nadziać mięsnym farszem i zapiec z dodatkiem serowego sosu, dopóki nie nabierze złocistej barwy. Gotowy kalafior najlepiej smakuje z młodymi ziemniaczkami i ulubioną surówką.
Polska słynie z uprawy wyjątkowo smacznych odmian jabłek. Warto wykorzystać te dary sadu nie tylko jako przekąskę, lecz także do przyrządzenia różnych wspaniałych potraw. Te lekko kwaskowate doskonale komponują się z tłustym mięsem drobiowym, zwłaszcza z kaczką, która nadziana owocami lub pieczona wraz z nimi nabiera wyjątkowego smaku i soczystości. Piekąc kaczkę, cząstki jabłek najlepiej dorzucić do naczynia dopiero wtedy, gdy mięso będzie już miękkie, wtedy nie rozpadną się po przełożeniu na talerze. W podobny sposób można upiec lub nafaszerować tuszkę młodego kurczaka, który będzie się piekł znacznie krócej niż kaczka.
Soczyste i lekko słodkie jabłka po usmażeniu z dodatkiem cukru i cynamonu są wyśmienitym dodatkiem do lekkich naleśników lub placuszków kukurydzianych. Taką niezwykle aromatyczną masę warto także podać z porcją białego ryżu ugotowanego na mleku. Znakomitym deserem z owocami w roli głównej jest tradycyjna szarlotka pełna soczystych cząstek owoców przykrytych warstwą chrupiącego kruchego ciasta bądź kruszonki. Z kolei na rodzinne uroczystości albo leniwe niedzielne popołudnie warto przyrządzić elegancką szarlotkę z rosą, która pod względem łagodnego smaku i zaskakującego wyglądu nie ma sobie równych.