Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Sezon na świeże szparagi zbliża się ku końcowi. Ten czas staram się maksymalnie wykorzystać na szparagowe uczty, gotując przeróżne zupy szparagowe z naszych lokalnych, a słynnych na całą Polskę, dolnośląskich szparagów. Jedna z plantacji dolnośląskich szparagów znajduje się Strzeganowicach pod Wrocławiem.

Właśnie stamtąd pochodzą szparagi, z których ugotowałam dzisiejszą zupę.

Kupiłam je na jarmarku Europy na Widelcu, który obfitował w przeróżne potrawy i produkty z wielu regionów Europy. Właśnie szparagi i truskawki reprezentowały Dolny Śląsk i muszę powiedzieć, że robiły to naprawdę godnie.

Zaraz, zaraz… gdzieś niedaleko jest plantacja szparagów? I jeszcze mnie na niej nie było? Przecież jestem ciekawa, jak to wszystko wygląda. Wsiadłam do samochodu i już po 10 minutach byłam w Strzeganowicach. Plantacja szparagów pełna jest kopców przykrytych folią. Pod nimi, w ziemi rosną szparagi.

WINIARY ZwZ

Na plantacji od samego rana trwają zbiory. Po kawałku odkrywa się folię, pod którą rosną szparagi, wyciąga, a właściwie wycina się z ziemi odpowiednio wyrośnięte egzemplarze i ponownie przykrywa się folią odkryty kawałek kopca.

WINIARY ZwZ

am, gdzie folia źle przykryje szparagi, rośliny korzystają z pełni słońca, wyrastają ponad ziemię i szybko nabierają zielonego koloru. Tak z białych szparagów powstają zielone. Oczywiście to tak w uproszczeniu, bo zielone szparagi uprawia się trochę inaczej, od białych i nie chodzi o to, by tylko odkryć folię. Ale rzeczywiście szparagi białe i zielone to jedna roślina. Nawet ta sama, której zielone łodygi wykorzystywane jako dodatek do bukietów, tak zwany asparagus.

Plantacja zielonych szparagów w Strzeganowicach znajduje się trochę dalej, w głąb pól, gdzie nie sposób było dojechać moim autem. Spacer w niemalże 30-sto stopniowym skwarze postanowiłam sobie odpuścić. Ale udało mi się wypatrzeć na plantacji białych szparagów tu i ówdzie zielone szparagi.

WINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZ

Zaraz niedaleko plantacji jest firmowy sklepik ze szparagami i przepysznymi truskawkami, wszystko świeże, pachnące i w dobrych cenach producenta. Niedaleko jest też zakład produkcyjny, dokąd szparagi prosto z pola są zwożone i przygotowywane do sprzedaży. Cieszę się, że odkryłam to miejsce. Na pewno jeszcze przed końcem sezonu odwiedzę Strzeganowice, bo sezon na świeże szparagi krótki, a apetyt wielki ☺️

 

Autor: Agata

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty