Pięknie wybarwione ogonki liściowe rabarbaru można znaleźć na straganach z warzywami już w kwietniu. Kwaskowate i bardzo aromatyczne wypieki z dodatkiem rabarbarowych kawałeczków przyjemnie kojarzą się z ciepłą wiosną i nadchodzącym latem. Ciasto drożdżowe z rabarbarem przygotowywane jeszcze przez nasze babcie to obowiązkowy punkt w tradycyjnej kuchni polskiej. W wielu domach do dzisiaj jest jednym z ulubionych przepisów na domowe, słodkie wypieki, gdyż kojarzy się z beztroskim dzieciństwem spędzanym u babci. Puszyste ciasto drożdżowe, kwaskowate kawałki rabarbaru i gruba warstwa tak przyjemnie chrupiącej kruszonki – to jest to!
Rabarbar nie tylko świetnie smakuje w cieście drożdżowym, jest bowiem idealnym dodatkiem do ciast z warstwami serowymi. Dlatego też sernik na zimno z duszonym rabarbarem w galaretce jest idealną propozycją do niedzielnej popołudniowej kawy. Składa się z warstwy lekkiego biszkoptu, słodkiej masy serowej i cudownie kwaskowatych kawałków rabarbaru. Całość wieńczy aromatyczna Galaretka truskawkowy smak WINIARY, świetnie podkreślająca słodycz sera i charakterystyczny smak rabarbaru.
Wiosna to czas, kiedy z chęcią przestawiamy się na nieco lżejsze jedzenie. Częściej sięgamy po sałatki, zwłaszcza te z nowalijek, chętniej gotujemy zupy warzywne i pieczemy drób lub ryby z dodatkiem młodych warzyw. Podobnie jest z wypiekami… bardziej smakują lekkie, puszyste ciasta czy desery, jak np. ciasto jogurtowo-malinowe, które można upiec z mrożonych owoców. Jego przygotowanie zajmie niespełna 20 minut, zwłaszcza gdy mamy gotowy spód biszkoptowy. Smarujemy go aromatyczną masą z galaretki, jogurtu i malin, a następnie zwijamy w pyszną roladę.
Puszyste i rozpływające się w ustach ciasta z warstwą śmietanową cieszą się wprawdzie powodzeniem przez cały rok, jednak w ciepłe wiosenne dni dodatkowo przyjemnie orzeźwiają. Świetnym przykładem jest ciasto śmietanowe z galaretkami (wiśniową i agrestową) przygotowane na biszkopcie nasączonym ponczem cytrynowym. Środkowa warstwa śmietanowa zmieszana jest z kostkami dwukolorowej galaretki, przez co wypiek prezentuje się nader efektownie.
Późną wiosną na straganach pojawiają się pierwsze truskawki wyhodowane w naszym kraju. Czekamy na tę chwilę ze szczególnym utęsknieniem, ponieważ z truskawek można przecież zrobić tak wiele wspaniałych przysmaków. Do popołudniowej kawy lub na przyjęcie w gronie znajomych świetnie nada się pyszne ciasto z truskawkami i bezą – leciutkie, niebiańsko słodkie i cudownie chrupiące. Miłym zaskoczeniem dla rodziny czy przyjaciół będzie wyśmienity biszkopt z bitą śmietaną i galaretką z truskawkami oraz kwiatami czarnego bzu. W przepisie na to niezwykle eleganckie ciasto główną rolę gra galaretka, która jest przezroczysta, dzięki czemu stanowi wspaniałe tło dla owoców i drobnych, jadalnych kwiatów bzu. Coś smacznego i kompletnie zaskakującego.
Wiosna kojarzy nam się przede wszystkim z pięknym zielonym kolorem, dokładnie takim, jakim może się popisać wyjątkowe ciasto szpinakowe z truskawkami i galaretką, często znane również pod nazwą „leśny mech”. Intensywnie zielony biszkopt na spodzie, pokryty najpierw śnieżnobiałą warstwą ptasiego mleczka, a potem słodką galaretką z połówkami świeżych truskawek, na koniec zostaje obsypany rozkruszonymi resztami ciasta oraz udekorowany pestkami granatu lub połówkami truskawek. Takiemu słodkiemu wypiekowi, w którym zupełnie nie czuć szpinaku, nikt nie będzie w stanie się oprzeć.