Aromatyczny i wyrazisty w smaku żur to zazwyczaj pierwsza potrawa serwowana podczas rodzinnej Wielkanocy. Gęsty, sycący, z połówkami ugotowanych na twardo jaj i plastrami białej kiełbasy, od wieków króluje na świątecznych stołach, zyskując co roku kolejne rzesze wielbicieli. Jednak w niektórych regionach naszego kraju na ten wyjątkowy dzień przyrządzano zupę przypominającą biały barszcz i zaprawioną drobno startym chrzanem. Jako zamiennik tradycyjnego żuru można przygotować wyjątkowy krem chrzanowy, który na pewno mile zaskoczy gości nietuzinkowym smakiem. Po ugotowaniu w bulionie ziemniaków i włoszczyzny dodajemy zeszkloną cebulę i całość miksujemy na gładki krem. Zupę zagęszczamy śmietaną zmieszaną z chrzanem. Najlepszymi dodatkami do kremu są usmażone na chrupiąco, cieniutkie plasterki boczku, grzanki lub jajko sadzone.
Choć do typowo wielkanocnych dań mięsnych zalicza się pieczony schab z suszonymi owocami lub nadziewaną szynkę, to panie domu często korzystają ze sprawdzonych przepisów i przygotowują pieczenie z różnych rodzajów mięs. Gościom na pewno posmakują grube plastry polędwiczek wołowych, owiniętych w boczek i krótko obsmażonych na dobrze rozgrzanej patelni. Doskonałym dodatkiem do tego mięciutkiego mięsa jest sos z borowików i śmietany oraz ziemniaczki w mundurkach z masłem czosnkowym, zapiekane w kawałkach folii.
Wilgotne, delikatne i aromatyczne pasztety to dania, które często goszczą na świątecznym stole. Można je przyrządzić niemal z każdego rodzaju mięs lub ich mieszanek. Warto na Wielkanoc przygotować pasztet warzywny na bazie soczewicy, fasoli lub kaszy jaglanej. Dodane do niego jarzyny, na przykład marchew, pietruszka, por, czosnek, oraz liczne przyprawy sprawiają, że po upieczeniu pasztet będzie zwięzły i dobrze rozsmaruje się na pieczywie.
Goście na pewno będą mile zaskoczeni, jeśli podczas rodzinnej uczty położymy na stole pasztet z jajek doprawiony podsmażonym na maśle porem, pietruszką, rozmarynem i gałką muszkatołową. Przed pieczeniem masę pasztetową przekładamy do keksówki, a na jej wierzchu układamy połówki ugotowanych na twardo jaj. Gotowy pasztet, po pokrojeniu na grube plastry, doskonale smakuje z chrzanem lub ogórkami kiszonymi.
Od stuleci jajka są najważniejszym dodatkiem do wielkanocnych potraw. Przede wszystkim dodajemy je do żuru, a także przyrządzamy z nich różnorodne przystawki i sałatki. Jeśli nie chcemy przygotować tradycyjnych jajek, faszerowanych masą serową lub sałatką łososiową, zaskoczmy bliskich bardziej nowoczesną wersją tradycyjnego dania. Z ugotowanych na twardo i utartych jaj przygotujmy pastę, dodając trochę serka kremowego, przypraw i drobno posiekanego szczypiorku. Gotową masą wypełniamy połówki dojrzałego awokado. Całe danie posypujemy resztą siekanego szczypiorku.
Masą jajeczno-szczypiorkową możemy wypełnić także połówki skorupek z jaj. Aby danie było jeszcze bardziej oryginalne, wystarczy obtoczyć nafaszerowane połówki w bułce tartej i obsmażyć przez kilka minut, aż panierka się zarumieni. Ta wyjątkowa potrawa jajeczna doskonale smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Intensywnie zielone ciasto, do złudzenia przypominające leśne runo, to wyjątkowo efektowna słodkość, której nikt nie będzie w stanie się oprzeć. „Wielkanocny mech” jest zazwyczaj przekładany pyszną masą cytrynową z dodatkiem śmietanki i mascarpone. Swój zaskakujący kolor to słodkie i delikatne ciasto zawdzięcza świeżemu szpinakowi, zmiksowanemu na gładką masę. Wierzch wypieku w wersji wielkanocnej można ozdobić skruszonym ciastem, a na koniec udekorować małymi, kolorowymi jajeczkami z cukru lub czekolady. Taki deser będzie świetnym zwieńczeniem zarówno oryginalnego, jak i tradycyjnego wielkanocnego śniadania.