Parówki to rodzaj wędliny składającej się głównie z mięsa, tłuszczu, wody i przypraw. Znajdujące się w nich składniki są drobno zmielone, przez co tworzą jednolitą konsystencję. Produkcja parówek jest bardzo prosta. Mięso (drobiowe, wieprzowe lub cielęce) rozdrabnia się na gładką masę, a potem dodaje tłuszcz i resztę składników. Powstałym gęstym farszem wypełnia się osłonki, poddaje obróbce termicznej i układa w opakowaniach.
Zanim kupimy parówki, warto sprawdzić ich skład. Najlepiej wybrać takie, które mają możliwie jak najwięcej mięsa oraz jak najniższą zawartość tłuszczu, konserwantów i wypełniaczy (błonnika, białek roślinnych czy skrobi). Zdecydowanie należy unikać parówek z tzw. mięsem oddzielonym mechanicznie. Różne sposoby przygotowanie parówek
Jak się robi parówki, by się nie rozpadały i dobrze smakowały? Jest kilka szkół ich przyrządzania. Dobrze jest jednak najpierw sprawdzić na opakowaniu, jak ugotować parówki, ponieważ często producenci proponują też inne sposoby.
Jeśli chcesz ugotować parówki, przygotuj najpierw odpowiedniej wielkości garnek. Włóż do niego parówki i nalej chłodnej wody tak, żeby wszystkie kiełbaski były przykryte. Następnie wstaw garnek na niewielki ogień. Gdy woda będzie się gotować, zdejmij garnek z ognia i odczekaj kilka minut. Następnie wyłóż parówki na talerz i… gotowe.
Są również inne sposoby gotowania parówek. Niektórzy wolą je wkładać od razu do gorącej wody i podgrzewać przez krótką chwilę. W ten sposób parówki są gotowe do jedzenia już po kilku minutach. Oczywiście należy pamiętać o tym, że niektóre parówki mają foliowe osłonki, które koniecznie trzeba ściągnąć przed podaniem do stołu.
Doskonale smakują też parówki gotowane na parze. Do tego należy mieć odpowiedni garnek lub specjalne sitko. Jak ugotować parówki na parze? Wystarczy na dno garnka nalać trochę wody, wstawić koszyk z parówkami, przykryć pokrywką i doprowadzić wodę do wrzenia. Przygotowane w ten sposób parówki mają bardziej wyrazisty smak i zapach.
Ze względu na delikatny smak ten rodzaj wędliny jest bardzo popularny i często wykorzystywany w kuchni. Dania z parówek smakują wszystkim – dzieciom, dorosłym i osobom starszym, a przygotowanie ich jest najczęściej bardzo proste. Może warto więc czasami przygotować je w nieco bardziej oryginalny sposób? Parówki z pieczarkami i wyjątkowo aromatyczne parówki w sosie musztardowym to dania idealne na początek dnia. A jakie danie z parówek można przygotować na późne popołudnie?
Zupa parówkowa to propozycja na oryginalny i łatwy w przygotowaniu posiłek, który z pewnością posmakuje każdemu. Na rozgrzanej w garnku oliwie zeszklij drobno posiekaną cebulę, dodaj pokrojone pieczarki i duś przez chwilę na małym ogniu. Następnie dorzuć kilka pokrojonych w plasterki parówek cielęcych i podsmażaj, dopóki składniki lekko się nie przyrumienią. Zawartość garnka zalej wodą, dodaj aromatyczną kostkę rosołową, koncentrat pomidorowy i gotuj jeszcze przez parę minut. Na koniec wsyp odsączony z zalewy groszek konserwowy, zagęść zupę rozpuszczoną w wodzie mąką i przypraw do smaku solą, pieprzem oraz majerankiem. Pyszną zupę parówkową podawaj na ciepło z dodatkiem chrupiącego pieczywa. Smacznego!