Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pięknie wyrzeźbione metodą carvingu owoce i warzywa to prawdziwe dzieła sztuki! Techniki fantazyjnego rzeźbienia produktów spożywczych wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Carving w krajach azjatycki znany jest już od co najmniej kilkuset lat. W naszym kraju coraz częściej możemy spotkać carving w hotelach, na statkach i w wielu restauracjach.

Oryginalne rzeźbienia – jak powstają?

Najlepszym materiałem do tworzenia rzeźbień są owoce egzotyczne. Są to m. in. wszelkiego rodzaju arbuzy, ananasy, melony, dynie i papaje. Do dekoracji z warzyw najczęściej używa się kabaczków, rzodkwi, buraków, rzep, brukwi, a także marchwi, selerów i kalarepy. Najczęściej z pracy nożami do carvingu powstają motywy roślinne, czasem są to rzeźby zwierzęce. Popularne są także zdobienia w postaci liści, kwiatów lub gałązek. Stworzenie pięknych kompozycji z owoców i warzyw wymaga pewnych umiejętności, wprawy oraz odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim do zrobienia rzeźbień potrzebna jest cierpliwość.

Jakie noże stosowane są do rzeźbień metodą carvingu?

W tradycyjnym tajskim carvingu używa się tylko klasycznego noża tajskiego. Obecnie dostępne są także całe zestawy noży i przyborów, z których korzystają zarówno profesjonaliści, jak i początkujący. Wśród nich znajdziesz takie narzędzia, jak:

  • noże w kształcie litery U, sprawdzą się do robienia nacięć w kształcie owalnym, okrągłym;
  • noże w kształcie litery V, które są niezbędne przy wykonywaniu trójkątnych nacięć np. wycinanie kształtów liści, gałązek, kwiatów;
  • wysokiej jakości dłutka do rzeźbienia precyzyjnych elementów;
  • długi i bardzo ostry nóż do pierwszej obróbki dużych warzyw i owoców;
  • nóż syjamski, niezawodny przy wykonywaniu najtrudniejszych wzorów na mniejszych warzywach i owocach;
  • wykrawacz do kulek tzw. kulkownica przyda się do robienia kulek z miąższu owoców, np. arbuza czy melona;
  • temperówka do warzyw, za jej pomocą przygotujesz kwiaty do dekoracji potraw;
  • skrobak do skórek cytrusowych;
  • nożyczki mogą być potrzebne przy wycinaniu płaskich elementów, np. liści.

Noże do carvingu – jak zacząć swoją przygodę z carvingiem?

Taki zestaw z pewnością spełni oczekiwania wszystkich użytkowników – zarówno tych rozpoczynających swoją przygodę z carvingiem, jak i bardziej doświadczonych w tej dziedzinie. Efektownie wyrzeźbione owoce i warzywa zachwycają kunsztem i precyzją, a jednocześnie przyciągają wzrok kształtem i ciekawą kompozycją.

carving-02-866x563.jpg  ZWZ WINIARY

Dowiedz się również:

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty