Należący do rodziny kapustowatych jarmuż jest jedną z najstarszych roślin hodowanych już w czasach starożytnych w celach ozdobnych i jadalnych. Nie można go spotkać na stanowiskach naturalnych, ponieważ występuje wyłącznie w uprawie. Charakterystyczną cechą jarmużu są podłużne, mocno pofałdowane liście w odcieniu od żółtego, przez ciemną zieleń, aż do fioletu. Warzywo to preferuje zimne klimaty, dlatego też uprawiane jest głównie w chłodniejszej części Europy, Azji i Ameryce Północnej.
Odpowiednio przygotowany jarmuż nie tylko doskonale smakuje, jest również prawdziwą skarbnicą witamin, minerałów i innych składników ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma również działanie przeciwutleniające, a także jest niezwykle pomocny w procesie oczyszczania organizmu z substancji toksycznych, dlatego często dodaje się go do odżywczych koktajli warzywnych. A jakie pyszności można przygotować z pomarszczonych liści jarmużu?
W zimowym sezonie, kiedy nasz organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na składniki podnoszące odporność, warto sięgnąć po zupy z dodatkiem liści jarmużu. Wśród wielu przepisów na uwagę zasługuje krem z jarmużu na mleku kokosowym, który zaskakuje wyrazistym smakiem z nutką egzotyki. Soczyście zielony kolor i niesamowity zapach zachęcą do spróbowania zupy nawet największych niejadków, a dodatek suszonych pomidorów i prażonych nasion sprawi, że każdy poprosi o dokładkę. Wielbiciele warzyw na pewno chętnie wypróbują aromatyczną zupę z jarmużu przygotowaną na bulionie z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego. Drobno pokrojone warzywa i odrobina śmietany do zagęszczenia… pycha!
Jarmuż jest warzywem, które na stałe wpisało się w tradycyjną kuchnię holenderską, portugalską i brazylijską. Również w północnej części Niemczech jest doceniane za delikatny smak oraz właściwości prozdrowotne. Często podaje się go z dodatkiem pokrojonych w kostkę ziemniaków, podduszonej na patelni kaszanki i peklowanej szynki. Taki jarmuż w stylu północnoniemieckim najlepiej smakuje naszym sąsiadom z kuflem zimnego piwa.
Pomarszczone liście są również składnikiem kotlecików jarskich, a także wyśmienitych zapiekanek. Gdy przyjdzie nam ochota na sycące i łatwe w przygotowaniu danie, warto przyrządzić pyszną tartę drożdżową z kurkami, jarmużem i mięsem mielonym, która dosłownie zniewala subtelnym aromatem grzybów i ciasta, a zanurzone w masie jajecznej składniki tworzą spójną całość o bajecznym smaku.
Do mięsa, na lunch czy do pracy – sałatka z jarmużem, pomidorami i serem feta doskonale pasuje na wszystkie okazje. Przygotowując danie z surowymi listkami, warto pamiętać, by dokładnie je umyć, oddzielić od dość twardego środka i poszarpać na mniejsze części. Sezon na jarmuż zaczyna się późną jesienią, kiedy mamy ochotę na bardziej sycące potrawy. Pyszną przekąską lub kolacją może być sałatka ziemniaczana z jarmużem i matiasem, znakomicie łącząca smak śledzia i zielonych warzyw. Ćwiartki ziemniaków ugotowanych w mundurkach, świeży szczypior, koperek, jarmuż oraz słone paseczki ryby skropione aromatycznym dressingiem z kaparów i anchois wspólnie tworzą sałatkę o wyjątkowym, śródziemnomorskim smaku, kojarzącym się ze słonecznym latem.