Pasteryzacja to jeden z kilku sprawdzonych sposobów na zachowanie smaku i aromatu wielu warzyw, jak i owoców sezonowych. Wekowanie to żmudny proces, który jednak można sobie znacznie uprościć! Wystarczy wybrać wekowanie w piekarniku, które jest o wiele mniej kłopotliwe, niż wekowanie na mokro. Sprawdź, jak przygotować się do wekowania w piekarniku. Na co warto zwrócić uwagę, aby pasteryzacja na sucho okazała się udana?

Wekowanie w piekarniku, czyli co warto o nim wiedzieć 

Pasteryzowanie słoików w piekarniku to proces, który wykonywany jest na sucho. W czasie stosowania tej metody można uniknąć pary, która w małym pomieszczeniu bywa kłopotliwa. Dodatkowo nie będzie konieczności wykorzystania dużego i nieporęcznego garnka, który jest niezbędny w czasie pasteryzacji na mokro. Zatem, jak wekować słoiki? 

Ważna jest receptura, która umożliwi przygotowanie smacznych weków. W tym celu warto skorzystać z rodzinnych przepisów, które bardzo często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ciekawą propozycją są również liczne pomysły, jakie można znaleźć na blogach kulinarnych lub w książkach kucharskich. Smaczne, dobrej jakości i świeże produkty oraz dobry przepis to połowa sukcesu, jakim jest pasteryzacja. 

Istotne jest również właściwe przygotowanie naczyń, w których będą przechowywane potrawy. Do wekowania w piekarniku najlepiej nadają się tradycyjne zakręcane słoiki typu twist-off. Korzystając z metody pasteryzacji na sucho należy unikać słoików z gumą lub innymi uszczelkami, ponieważ wykonane są one z tworzywa. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec zniszczeniu. 

Należy sprawdzić, czy słoiki i nakrętki nie posiadają żadnych uszkodzeń. Ich obecność negatywnie wpłynie na szczelność weków. Następnie warto wyparzyć słoiki i je ostudzić. Istotne jest także osuszenie naczyń, nim umieścimy w nich produkty. Nakładając przetwory należy pamiętać, aby zostawić 2-3 centymetry wolnej przestrzeni w naczyniu. Co najważniejsze, słoiki do wekowania w piekarniku nie muszą być mocno dokręcone. 

Jak wekować słoiki w piekarniku? 

Wekowanie słoików w piekarniku to sprawdzony sposób, aby przedłużyć trwałość przygotowanych przetworów i ochronić je przed zepsuciem. Zaczynamy! Na dużą blaszkę należy położyć papier do pieczenia lub ściereczkę. Słoiki trzeba ustawiać nakrętką do góry w taki sposób, aby nie dotykały ścianek piekarnika lub sąsiednich słoików. Słoiki z przestudzonymi przetworami wkłada się do zimnego piekarnika, natomiast ciepłe - już do nagrzanego. 

Słoiki pasteryzuje się w temperaturze 120 - 130 stopni. Warto zauważyć, że czas pasteryzacji należy mierzyć od momentu osiągnięcia przez piekarnik ustawionej temperatury. Wynosi on 30 minut. Następnie należy wyłączyć piekarnik i zostawić w nim słoiki przez kolejne 30 minut. Gdy naczynia ostygną dokręcamy je i ustawiamy nakrętką do dołu. Gotowe! Po ostudzeniu przetwory warto umieścić w chłodnym i zacienionym miejscu. 

Wekowanie słoików to pomysł smaczne przetwory! 

Wekowanie bigosu to doskonały sposób na szybki obiad, ale i możliwość przygotowania świątecznej potrawy w dogodnym momencie. Równie ciekawą propozycją jest wekowanie zup, które są smacznym i sytym posiłkiem. Wspomniana pasteryzacja na sucho sprawdzi się w czasie przygotowywania licznych konfitur, kompotów oraz domowych warzyw konserwowych. Przekonaj się, że pasteryzacja na sucho to sprawdzony sposób, który zdecydowanie ułatwia każde wekowanie. Postaw na nowoczesne metody! 

Ciesz się gotowaniem z Winiary | Produkty Winiary

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty