Żyjące na wolności jelenie mają twarde, mocno wybiegane mięso, które przed obróbką termiczną warto zamarynować, dzięki czemu zachowa swoja miękkość i soczystość. W skład najczęściej używanych marynat do dziczyzny wchodzi wino lub ocet, woda oraz liczne przyprawy (czosnek, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie, jałowiec). Dobrym sposobem na otrzymanie idealnie kruchego i soczystego mięsa z dziczyzny jest jej bardowanie, czyli owijanie sztuki cienkimi plastrami słoniny albo boczku lub włożenie ich w niezbyt głębokie nacięcia.
Najpopularniejszymi daniami z jelenia są gulasze, bitki, pieczenie z dodatkiem sosu (np. z grzybów leśnych), kiełbasy, pasztety i wędliny oraz zrazy. Mniejsze kawałki mięsa doskonale nadają się do przyrządzenia innych potraw, np. leczo, chili con carne czy szaszłyki. Z jelenich podrobów dużym powodzeniem cieszy się wątróbka w czerwonym winie, ozorki gotowane z warzywami, smażone płucka czy flaczki na ostro.
Jedną z najpopularniejszych potraw z jelenia jest pieczony udziec, który wcześniej powinien być marynowany minimum 2 dni w zalewie z czerwonego wina, sosu sojowego, przypraw i czosnku. Zanim mięso trafi do piekarnika, warto je krótko obsmażyć na oliwie, dzięki czemu zamkną się pory, zapobiegając wypływaniu soków podczas pieczenia. W zależności od rozmiarów udziec piecze się ok. 2,5-3,5 godziny, a gotowe mięso kroi się w plastry i podaje z kaszą, surówką z czerwonej kapusty oraz lampką czerwonego wina.
Fantastycznym smakiem wyróżnia się gulasz z jelenia, który w zależności od regionu przyrządza się na nieco inne sposoby. W tej najbardziej klasycznej wersji składa się on z kawałków mięsa, najpierw podsmażonych w ziołach, a następnie wolno duszonych pod przykryciem przez ok. 3 godziny. Całego smaku gulaszowi nadaje bulion, grubo krojona marchew i cebula oraz wytrawne wino. Gotowa potrawa smakuje wybornie z dodatkiem pieczonych ziemniaczków lub gotowanego ryżu i z dodatkiem kwaśnej surówki.