Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Truskawka kaszubska, czyli kaszëbskô malëna to duma rejonu, z którego pochodzę. Wszyscy znamy truskawki sprzedawane na straganach, ale nie każdy wie, że kaszubska truskawka różni się od tej uprawianej w pozostałych rejonach Polski. Jakiś czas temu odwiedziłam plantację truskawek kaszubskich uprawianą od pokoleń przez rodowitych Kaszubów.

Nie mogę nie wspomnieć o tym, że hodowanie truskawek, pielenie, codzienne doglądanie plantacji i zrywanie owoców to trudna i ciężka  praca, a ja dowiedziałam się, że ludzie którzy się tym zajmują kochają to co robią.

Plantacja truskawek, którą odwiedziłam znajduje się w malowniczo położonej miejscowości Lisie Jamy.

WINIARY ZwZ

Truskawka kaszubska jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Nazwa ta pochodzi od regionu Kaszub. Kaszubi są niezwykle dumni z tego produktu i w sezonie letnim organizują  liczne festyny truskawki kaszubskiej na których można nabyć owoce bezpośrednio od plantatorów oraz skosztować potrawy przygotowane na bazie truskawek, jak choćby ciasta czy nalewki.

WINIARY ZwZ

Truskawka kaszubska ma piękny ciemnoczerwony kolor. Dojrzałe owoce są równomiernie zabarwione na całej powierzchni . Po przekrojeniu owoc w środku jest równie czerwony jak na zewnątrz. Co wyróżnia truskawkę kaszubską ? – smak. Te truskawki są zdecydowanie bardziej słodkie i jak dla mnie najlepsze pod słońcem ☺️

WINIARY ZwZ

Truskawka kaszubska jest lekko błyszcząca, a jej owoce są jędrne i wyjątkowo soczyste.

Co roku kupuję bezpośrednio od producentów spore ilości truskawek i robię z nich zapasy na zimę. Świeże owoce wykorzystuję do ciast, pierogów i  zupy owocowej.

WINIARY ZwZ

Truskawki sprowadzono na  Kaszuby stosunkowo niedawno, bo na początku XX wieku. Rośliny świetnie się przyjęły  i rozrastały a plantacje powiększały się z roku na rok.

WINIARY ZwZ

Uprawa truskawek nie należy do lekkich.  Zanim rośliny zaczną owocować trzeba włożyć ogrom pracy .W tym roku plantatorzy których odwiedziłam szacują , że zbiory będą o połowę mniejsze w porównaniu do lat poprzednich ze względu na przymrozki, które zniszczyły część zawiązujących się owoców.

WINIARY ZwZ

Jak widzicie na zdjęciach zbierane są truskawki jeszcze nie do końca dojrzałe, bo nie trafiają od razu do konsumentów, ale najpierw hodowcy dostarczą je do odbiorców na giełdzie w Trójmieście. Dopiero następnego dnia zostaną wystawione do sprzedaży.

Świeżo zebrana truskawka może stać nawet trzy dni jeśli jest przechowywana w chłodnym miejscu.

Jeśli będziecie kiedyś na Kaszubach w sezonie truskawkowym to koniecznie skosztujcie truskawki kaszubskie ☺️

WINIARY ZwZ

 

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty