Jeśli kupujemy czekoladki czy batoniki oblane idealnie gładką czekoladą, możemy być pewni, że była temperowana. Dzięki temu procesowi czekolada jest błyszcząca i trwalsza, ale też łatwo się łamie. Idealnie nadaje się do wytwarzania wszelkiego rodzaju czekoladowych cudów. Jak temperować czekoladę i dlaczego warto to robić?

Co to jest temperowanie czekolady i jakie są zalety tego procesu?

Temperowanie polega na podgrzewaniu i schładzaniu czekolady do odpowiednich temperatur. Tym sposobem masło kakaowe zawarte w czekoladzie krystalizuje się w kontrolowany sposób. Wówczas słodkości z czekolady szybciej zastygają oraz łatwiej je wyjąć z formy. Temperowanie nie jest łatwym zadaniem, jednak kierując się odpowiednimi zasadami, będziemy mogli je wykonać także w domowych warunkach.

Warto wiedzieć, że temperować można każdą czekoladę: gorzką, mleczną czy białą. Zaleca się temperować minimum 100 g czekolady – mniejsza ilość może być kłopotliwa w rozpuszczaniu. Orientacyjne temperatury graniczne dla białej czekolady to 28 stopni C, dla gorzkiej – 30-32 stopni C, a dla mlecznej – 29 stopni C.

Jak temperować czekoladę? 4 proste kroki do sukcesu

Jedyną czynnością, która może sprawiać problemy podczas temperowania czekolady jest dokładny pomiar temperatury. Warto zaopatrzyć się w specjalny termometr. Temperaturę należy mierzyć w środku masy czekoladowej, a nie na dnie lub bokach miski. Podczas rozpuszczania czekolady w kąpieli wodnej musimy pilnować, aby woda nie dostała się do miski.

Do temperowania czekolady będziemy potrzebować kilku rzeczy: tarki, czystej szklanej miski, garnka z gorącą wodą oraz termometru cukierniczego. W tym przepisie wykorzystamy gorzką czekoladę (deserową). Na początku ścieramy na drobne wiórki 1/3 czekolady. Pozostałe 2/3 rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Jak roztopić czekoladę? Umieszczając szklaną miskę nad garnkiem z gorącą wodą. Należy pamiętać, aby miska nie dotykała wody.

W naczyniu umieszczamy 2/3 połamanej czekolady i podgrzewamy ją do temperatury 45-48 stopni C. Powinna się rozpuścić, ale nie przypalić ani zwarzyć, ponieważ trudno będzie ją potem uratować. Kolejnym krokiem jest dodanie do płynnej czekolady pozostałej 1/3 części i poczekanie, aż się roztopi. Wówczas całość powinna osiągnąć temperaturę 27 stopni C.

Aby czekolada łatwiej się rozpuszczała, można delikatnie ją zamieszać. Jeżeli temperatura będzie za wysoka, warto odczekać, aż spadnie do odpowiednich wartości. Czwartym krokiem jest ponownie podgrzane czekolady do temperatury 31-32 stopni C.

Dlaczego warto temperować czekoladę? Przekonaj się przy wypiekach!

Jak zrobić polewę z czekolady? Oczywiście za pomocą temperowania! Czekolada temperowana świetnie sprawdzi się do ozdabiania wszelkiego rodzaju słodkich wypieków, czyli ciast, tortów, muffinków czy ciasteczek. Odpowiednio przygotowana będzie miała piękną, lśniącą i gładką powierzchnię oraz jednolity kolor. Powinna wprost rozpływać się w ustach! Z czasem z pewnością dojdziemy do wprawy i będziemy w stanie tworzyć z niej cudowne dekoracje w rozmaitych kształtach.

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty