Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Zbyt wysoka temperatura, chwila nieuwagi i na dnie garnka pojawia się czarna spalenizna… Jednak nie trzeba od razu spisywać garnka na straty! Wystarczy tylko szybko zareagować i wykorzystać kilka trików, aby był jak nowy. Jak uratować przypalony garnek?

Jak wyczyścić garnek za pomocą sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań. Dzięki niej można również z łatwością wyczyścić przypalony garnek. To bardzo proste! Wystarczy tylko usunąć przypalone resztki z garnka, zalać powierzchnię niewielką ilością ciepłej wody i posypać sodą. Tak przygotowaną mieszankę pozostawiamy na całą noc i usuwamy resztki za pomocą gąbki. Soda oczyszczona nie nadaje się do garnków aluminiowych!

Jeżeli nie mamy pod ręką sody, można w ten sam sposób wykorzystać sól kuchenną. Warto również wlać do garnka mocno osoloną wodę i pozostawić na całą noc. Po tym czasie należy doprowadzić wodę do wrzenia i gotować przez około 10 minut. Po wystygnięciu myjemy garnek jak zwykle za pomocą gąbki kuchennej.

Mycie garnka kawałkami cytryny

Do czyszczenia spalonych garnków sprawdzi się również cytryna i kwasek cytrynowy. Jednak tym sposobem pozbędziemy się lżejszych zabrudzeń. Jak uratować przypalony garnek? Należy pokroić cytrynę na mniejsze kawałki i przetrzeć dno garnka. Następnie wlewamy do niego ciepłą wodę i pozostawiamy na kilka godzin. Równie dobrze można posypać powierzchnię kwaskiem cytrynowym. Jednak uwaga – ta metoda może się nie sprawdzić w przypadku garnków aluminiowych.

Kostki nie tylko do zmywarki

Przypalonego garnka nie należy wkładać do zmywarki. Poza tym niektóre nie są do tego przystosowane. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać tabletki do zmywarki. Jak umyć przypalony garnek? Należy wlać do niego wodę na wysokość kilku centymetrów, doprowadzić do wrzenia, wyłączyć gaz i wrzucić kostkę. Taką mieszankę pozostawiamy na około 1 godzinę, a następnie myjemy naczynie jak zwykle. Nie należy czyścić garnków za pomocą gąbek z drucików ani szczoteczek z włosiem, ponieważ mogą zarysować ich powierzchnię.

Ocet na przypalony garnek

Skuteczną metodą na pozbycie się spalenizny z dna garnka jest użycie zwykłego octu. Należy wlać go do garnka na wysokość kilku centymetrów i zagotować. Dla wzmocnienia efektu, można również dodać do wody trochę soli. Jednak, jeżeli chcemy wyczyścić przypalony garnek emaliowany, lepiej zastosować inne metody – ocet i sól mogą zmatowić powierzchnię takiego naczynia.

Jak wyczyścić przypalony garnek? Użyj płynu do naczyń

Kolejnym sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie garnka jest użycie płynu do naczyń. To metoda, która sprawdzi się w przypadku lekkiej spalenizny. Wystarczy tylko wlać do garnka wodę, doprowadzić do wrzenia, a następnie dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Taką mieszankę gotujemy kilkanaście minut, pozostawiamy do ostygnięcia i dokładnie myjemy. Metoda może być również wstępem do czyszczenia garnka bardziej inwazyjnymi metodami. Warto pamiętać, aby myć garnki od razu po skończonym gotowaniu, wówczas usunięcie osadu i spalenizny będzie o wiele łatwiejsze.

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty