Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się niezwykła roślina o przyjemnie gorzkawym smaku i charakterystycznie postrzępionych listkach. Chociaż jest bliską rodziną z cykorią, bardziej przypomina sałatę, dlatego też potocznie nazywana jest sałatą fryzowaną zieloną. W sklepach lub na straganach można spotkać dwie odmiany endywi – szerokolistną (której brzegi listków są lekko karbowane) oraz kędzierzawą (o mocno wydłużonych i poszarpanych liściach). Dzięki oryginalnemu smakowi endywia świetnie się komponuje z innymi warzywami, dlatego też jest częstym składnikiem różnorodnych sałatek. Jej walory docenili m.in. Włosi, Niemcy i Francuzi, znajdując dla endywii szerokie zastosowanie w kuchni, łącząc ją najczęściej z ostrymi serami, pikantnymi sosami oraz mieszanką orzechów.
Chcesz zaskoczyć gości lub rodzinę nietuzinkowym dodatkiem do mięsa? Przygotuj pełną smaku sałatkę z endywii i roszponki. Na szerokim talerzu rozłóż najpierw liście sałat, a następnie pokrojone w plasterki wybrane warzywa (pomidory, rzodkiewki, papryki, cebulę). Całość oprósz solą i polej lekkim sosem winegret. Tuż przed podaniem sałatkę udekoruj szczyptą koperku lub kiełkami.
Delikatne listki endywii doskonale łączą się z… gotowanymi ziemniakami, tworząc wspólnie niesamowite purée, będące świetnym dodatkiem do pieczonych lub smażonych mięs. Połączenie usmażonego boczku i cebuli z ugotowanymi ziemniakami, odrobiną tartego parmezanu i przypraw tworzy wyjątkowo smaczną mieszankę. Aby nabrała niepowtarzalnego wyglądu, wystarczy dodać posiekaną endywię i odrobinę mleka z masłem, kiedy wszystkie składniki są jeszcze gorące.
Niepozornie wyglądająca cykoria była znana już w czasach starożytnych, jednak jej wartość docenili dopiero Belgowie, rozpoczynając intensywną uprawę pod koniec XIX w. Obecnie warzywo cieszy się ogromną popularnością w wielu państwach Europy Zachodniej. W naszym kraju niestety wciąż mało doceniamy jej walory i wyjątkowy smak. Główki cykorii są w sprzedaży w okresie zimowo-wiosennym, kiedy jest mało świeżych rodzimych warzyw. W tym czasie warto zrezygnować ze sztucznie hodowanych warzyw na rzecz chrupiącej i pełnej smaku cykorii.
Cykoria jest uprawiana bez dostępu światła, dzięki czemu zachowuje jasny kolor i łagodny smak. Dlatego też na sklepowych półkach główki tej rośliny przykryte są ciemnym papierem lub materiałem. Jeśli wiec planujesz kupić cykorię, wybieraj jak najbielsze sztuki, gdyż te o zielonych listkach będą bardzo gorzkie. Z surowego warzywa w kilka chwil przyrządzisz sycącą sałatkę z kurczakiem i majonezem, idealną zarówno na lunch, jak i przyjęcie. Cykoria jest również znakomitym zamiennikiem kapusty, a przygotowana z niej surówka obiadowa pasuje niemal do każdego rodzaju mięsa. Lekko gorzkie listki świetnie się bowiem łączą z kruchym jabłkiem, kiszonym ogórkiem i odrobiną kwaszonej kapusty.
Choć listki cykorii są delikatne, warzywo świetnie znosi wysoką temperaturę. Przekrojone na pół główki po podsmażeniu na maśle z dodatkiem miodu, octu, śmietany i tartego sera są genialnym dodatkiem do drugiego dania. Z tego warzywa w kilka chwil można przyrządzić również aromatyczną zapiekankę z szynką lub boczkiem. Kawałki cykorii ukryte pod warstwą beszamelu i chrupiącego sera tartego mogą być nie tylko oryginalnym dodatkiem obiadowym, lecz także pyszną samodzielną potrawą.