Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pod koniec sierpnia w skansenie w Nadolu odbył się kolejny już Dzień Chleba i Miodu. Jest to impreza cykliczna organizowana co roku, na której można skosztować dobrodziejstw kuchni kaszubskiej, poczuć zapach wędzonej ryby czy chleba wypiekanego w piecu chlebowym. Jeśli chcecie poznać smaki Kaszub i poczuć ich klimat, to warto wybrać się na Dzień Chleba i Miodu za rok.

Można tu kupić obrusy z wzorami kaszubskimi, piękne naczynia, kosze wiklinowe, świeżo wędzone ryby prosto z wędzarni i oczywiście przeróżne miody oraz swojski chleb. Największą atrakcją był duży piec chlebowy znajdujący się na środku podwórza. Ustawiały się do niego ogromne kolejki osób oczekujących na gorący bochenek chleba. Po raz pierwszy miałam okazję obserwować jak wyglądało wypiekanie chleba przed laty! W piecu rozpalano drewnem, które nagrzewało jego wnętrze. Następnie usuwano wszystko z pieca i dokładnie oczyszczano. Do tak przygotowanego pieca wędrowały foremki z ciastem chlebowym. Chleb upieczony w piecu chlebowym ma cudnie chrupiącą skórkę i smakował mojemu synkowi tak bardzo, że musiałam poczekać na kolejny, a chętnych na świeży bochenek prosto z pieca nie brakowało ☺️

WINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZ

W trakcie imprezy na scenie odbywały się liczne występy  artystyczne (muzyczne i kabaretowe).

Dzień Chleba i Miodu w Nadolu to festyn dożynkowy, którego głównym punktem programu jest konkurs wieńców dożynkowych.

Ten festyn niewątpliwie ma niepowtarzalny urok i klimat, na który niemały wpływ ma miejsce, w którym jest organizowany, czyli w skansenie. Po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć na żywo jak wyrabiało się dawniej masło lub ucierało w glinianym moździerzu tabakę, która jest do dzisiaj bardzo popularna na Kaszubach.

W trakcie imprezy można było skosztować tradycyjnych wypieków kuchni regionalnej lub pajdy swojskiego chleba ze smalcem.

Tuż za skansenem znajduje się malownicze jezioro Żarnowieckie z przystanią jachtową i strzeżonym kąpieliskiem.

Na przełomie kilku ostatnich lat odwiedziłam  sporo jarmarków, targów i innych imprez kulinarnych, ale to właśnie Dzień Chleba i Miodu w Nadolu pozwolił mi poczuć prawdziwe smaki i klimaty kuchni kaszubskiej. Z pewnością wrócę tam za rok!

WINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZ

 

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty