Samodzielne przygotowanie przyjęcia komunijnego w domu ma tę zaletę, że sami możemy decydować, co i w jakich ilościach podamy na stół. Menu możemy dostosować do upodobań zaproszonych gości, ich apetytu, a przede wszystkim do naszych możliwości finansowych. Planując uroczysty obiad, warto także wziąć pod uwagę obecność dzieci oraz dowiedzieć się, czy wśród zaproszonych gości są wegetarianie, weganie lub alergicy.
Bez względu na styl, w jakim będzie przygotowana uroczystość, zazwyczaj kolejność podawania potraw jest taka sama. W klasycznej wersji przyjęcie zaczynamy od najważniejszego dwudaniowego obiadu, zakończonego deserem. Następnie swoje miejsce na stole znajduje komunijny tort, a po nim przystawki, zimny bufet oraz słodkości. Przez cały czas trwania uroczystości na stole powinny się znajdować karafki z napojami (woda, soki). Menu można skomponować w różnych wersjach – od tradycyjnej, poprzez egzotyczne, eleganckie, aż po wiosenne. Ważne, aby tylko poszczególne potrawy (zwłaszcza dania obiadowe) dobrze ze sobą harmonizowały, zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu.
Komunijny obiad w klasycznym wydaniu zaczyna się najczęściej od aromatycznego rosołu z makaronem, kawałkami marchewki i świeżo siekanej pietruszki. Rosół, w przeciwieństwie do niektórych zup (porowa, brokułowa), lubi niemal każdy, dlatego też nie ma obawy, że niektórzy goście odejdą od stołu głodni. Tuż przed podaniem warto rosół przecedzić, by był idealnie klarowny i nie zawierał drobinek białka oraz resztek warzyw rozdrobnionych w trakcie gotowania. Głównym punktem komunijnego przyjęcia jest drugie danie i w tej roli najlepiej sprawdzi się kotlet de volaille nadziewany masłem czosnkowym lub śmietankowym z dodatkiem świeżego koperku i przypraw. Równie dobrym wyborem będą klasyczny schabowy w chrupiącej panierce, pieczona ryba (dorsz, sandacz) lub delikatne zrazy w sosie. Do mięs podajemy purée ziemniaczane, kluseczki śląskie oraz gotowany ryż. Dodatkami mogą być warzywa gotowane na parze, różnorodne surówki bądź sałatki warzywne.
Jeśli dobrze znamy preferencje smakowe gości, postawmy na krem ze szparagów z parmezanem lub aksamitny krem borowikowy z dodatkiem zapieczonych połówek grzybów, kilku ptysiów oraz świeżą natką pietruszki. Na drugie danie idealnie sprawdzą się polędwiczki wieprzowe zapiekane w ziołach, pieczone uda kaczki z jabłkami i żurawiną lub łosoś z piekarnika. Świetnym pomysłem jest także karkówka pieczona w aromatycznych przyprawach. Warto ją zamarynować wcześniej w takich przyprawach jak sól, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie, papryka, czosnek oraz przyprawa do smaku (np. Przyprawa ZIARENKA SMAKU uniwersalne WINIARY). Uzupełnieniem wybranych potraw mogą być frytki, ryż z warzywami, różyczki brokuła z patelni z dodatkiem czosnku i chili, sałatka ze świeżych warzyw oraz surówki (colesław, buraczki czerwone, marchewka z jabłkiem).
Komunie odbywają się w czasie, kiedy na straganach królują nowalijki, a zwłaszcza szparagi, groszek i szczaw. Jeżeli chcemy zaskoczyć gości lekkim, wiosennym menu, przygotujmy na obiad delikatny krem z brokułów lub zielonego groszku z dodatkiem prażonych nasion, grzanek czy podsmażonych szparagów. Daniem głównym mogą być pieczone piersi kurczaka faszerowane szpinakiem lub szynką i serem, polędwiczki wieprzowe w sosie oraz schab nadziewany morelą. Idealnie lekkim dodatkiem są młode ziemniaczki z wody, surówka z kapusty pekińskiej, szparagi w sosie holenderskim lub sałatka z młodej kapusty i aromatycznego koperku.