Sztućce w restauracji są zazwyczaj ułożone według kolejności użycia, przy czym łyżki i noże umieszczane są po prawej, a widelce po lewej stronie. Te znajdujące się najdalej od talerza używamy w pierwszej kolejności. Nad talerzami układane są zazwyczaj łyżeczki do deseru lub widelczyki do ciasta. Po skończonym posiłku, sztućce układamy na talerzu równolegle do siebie i skierowane częściami, które trzymamy w dłoniach na godzinę 5.20. Będzie to sygnał dla kelnera, że może już zabrać brudną zastawę i podać kolejne danie. Warto pamiętać, że nie należy odkładać używanych sztućców na serwetce, ani tym bardziej na obrusie.
Kiedy musimy odejść na chwilę od stołu, ale nie zakończyliśmy jeszcze posiłku, powinniśmy ustawić nóż i widelec na godzinę 4 i 8. Końcówki sztućców nie powinny się krzyżować, bo mogą zasugerować obsłudze, że prosimy o dokładkę. Jeśli mamy serwetkę na kolanach, wówczas przed wstaniem od stołu kładziemy ją po lewej stronie talerza. Nigdy nie zostawiamy serwetki na krześle, a tym bardziej nie zabieramy ze sobą. Pamiętajmy także o takim ułożeniu sztućców, by się nie zsuwały z talerza i nie pobrudziły obrusa.
Zgodnie z etykietą ułożenie sztućców równolegle do siebie na godzinie 5.20 oznacza, że skończyliśmy posiłek i talerz może zostać zabrany przez obsługę. Jeżeli do posiłku piliśmy kawę lub herbatę, wtedy łyżeczkę odkładamy przy filiżance na spodku i wypukłą częścią do dołu. Ucho filiżanki powinno znajdować się na godzinie 8. To samo ułożenie na talerzu noży, widelców łyżek i łyżeczek, dotyczy także osób leworęcznych. Chociaż zazwyczaj posługują się sztućcami odwrotnie, to jednak po skończeniu jedzenia, powinni je ustawiać dokładnie tak samo jak w przypadku osób praworęcznych.
Jeżeli chcemy dać szefowi kuchni do zrozumienia, że przygotowane przez niego posiłki bardzo nam smakowały, wystarczy pokazać to za pomocą ułożenia sztućców na talerzu. Wówczas nóż i widelec układamy na środku talerza i równolegle do siebie. Ostrze i zęby powinny się znajdować po prawej stronie, a całe ułożenie sztućców łączy ze sobą godzinę 9 i 3.
A jak dać obsłudze do zrozumienia, że wizyta w lokalu bardzo nam się spodobała i będziemy tutaj częściej zaglądać? W takiej sytuacji nóż kładziemy na środku talerza ostrzem na godzinę 11 a trzonkiem na 5. Na nóż dajemy widelec zębami do góry, tak, żeby trzony sztućców dokładnie się pokrywały.
Czasami może się zdarzyć, że podana potrawa jest źle doprawiona, niedopieczona czy wręcz przeciwnie – przypalona. Jak odkładać sztućce po zjedzeniu dania, które nam nie smakowało, albo po prostu wyjątkowo nie było w naszym guście? Wówczas układamy sztućce trzonkami na godzinie 5 i 7. Ostrze noża wkładamy pomiędzy zęby widelca. Gdy z kolei chcemy złożyć reklamację, sztućce należy położyć w większej odległości od siebie, równolegle i trzonkami na godzinę 12. Widelec kładziemy z lewej a nóż z prawej strony talerza.
A jak zasugerować kelnerom, że nie jesteśmy zadowoleni z ich serwisu? Istnieje taka forma przekazu za pomocą zastawy, jednak uchodzi zazwyczaj za niezbyt uprzejmą. Warto ją znać, by nie ułożyć tak sztućców przypadkowo i nie sprawić przykrości obsłudze. Niezadowolenie z obsługi wyrażamy w sposób podobny jak w przypadku, gdy jedzenie nam nie smakowało, ale tworząc literę „V”. Trzon noża powinien znajdować się na 1 godzinie, a widelca na 11.