To już 6. edycja doskonałego kulinarnego wydarzenia, które słusznie określane jest mianem największego w Polsce. Europa na Widelcu 2014. Wystarczy tylko przyjść, by delektować się smakami z najprzeróżniejszych zakątków naszego kontynentu. Nie mogło mnie tam zabraknąć.

Świętowanie zaczęło się już 4. czerwca od Jarmarku Europy na Widelcu, który obfitował w wiele europejskich smaków i produktów. Nie mogło zabraknąć naszych regionalnych dolnośląskich specjałów, czyli truskawek i szparagów, które niemalże objęły honorowy patronat nad tegoroczną edycją festiwalu.

Kiedy dotarłam wczesnym piątkowym popołudniem na wrocławski rynek, panie z kaszubskiego Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego właśnie zaczynały smażyć truskawkowe konfitury. Słodki aromat unosił się chyba nad całym rynkiem. A kaszubskie kobiety znają się na truskawkach jak nikt inny. W końcu to właśnie na Kaszubach rosną jedne z najpyszniejszych truskawek. Tak naprawdę cała Polska obfituje w przeróżne wyjątkowe smaki. A oto słoiczek śliwkowych powideł gruczeńskich, który dostałam w prezencie. Z węgierek smażonych w kotle kuprowym, prosto z Doliny Dolnej Wisły. Pyszna ta nasza Polska, jak długa i szeroka.

WINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZ

Na scenie jeszcze nic się nie dzieje, ale wkrótce cały rynek rozbrzmi muzyką. Na razie zmierzam na jarmark, zachwycam oczy, wdycham smakowity zapach przygotowywanych potraw. Żabie udka? Wybaczcie, nie skorzystam, ale bułgarski specjał kebabche to już coś dla mnie.

WINIARY ZwZ

Na stoiskach kuszą specjały kuchni francuskiej, austriackiej, słoweńskiej, tureckiej, holenderskiej, hiszpańskiej, bułgarskiej, greckiej, włoskiej i oczywiście polskiej. Są żabie udka, pasztety z północnych regionów Francji, austriackie sery długodojrzewające, tureckie słodkości, bułgarskie, włoskie, francuskie wina, benedyktyńskie nalewki, dolnośląskie szparagi i truskawki. Można się najeść do syta i zrobić zapasy do domu. Ale wszystko wciąż przede mną…

WINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZ

Najważniejszym bowiem dniem festiwalu Europa na Widelcu 2014 jest sobota z europejską biesiadą, na którą wybrałam się razem z dziećmi. Świętowanie zaczyna się od wielkiej parady kucharzy, a potem rusza uczta. Szesnaście europejskich regionów, mnóstwo aromatycznych potraw, nie sposób było wszystkich spróbować. Ale nie mogłam się oprzeć dolnośląskiemu bukietowi warzyw ze szparagami w sosie serowo-estragonowym, szkockim kiełbaskom zapiekanym w cieście i czeskiej zupie piwnej w zupełnie innej wersji, niż moja zupa piwna, bo z warzywami. Dzieci wybrały dania na słodko – ukraińskie kotleciki z białego sera w śmietankowym sosie i chorwacką zlevankę, czyli ciasto z mąki kukurydzianej i białego sera.

WINIARY ZwZ

Poza dobrym jedzeniem, były też inne atrakcje, warsztaty pieczenia chleba (jedne mamy już za sobą – klik), strefa piwa (o dobrym piwie też już wszystko wiem – klik), szaleństwo szparagowo-truskawkowe, które przywiodło mnie aż na plantację szparagów i dużo muzyki. Prawdziwe kulinarne szaleństwo, mówię Wam. Zobaczcie sami.

WINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZWINIARY ZwZ

Choć wróciłam do domu naprawdę najedzona, po chwili znów odczuwałam głód europejskich smaków. A tymczasem do kolejnej edycji Europy na Widelcu jeszcze cały rok. I wciąż wszystko przede mną ☺️

 

Autor: Agata

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty