Żurek na zakwasie to najpopularniejsza i najczęściej serwowana zupa na Wielkanoc. Zwykle podaje się go z gotowanym na twardo jajkiem i białą kiełbasą. Choć zgodnie z tradycją powinien się znaleźć na świątecznym stole, to już niekoniecznie w klasycznej odsłonie. Okazuje się bowiem, że można go podawać na wiele sposobów, a co więcej, urozmaicać jego smak niebanalnymi dodatkami. Żurek podany w chlebie, zamiast na talerzu, na pewno spotka się z uznaniem gości. Jeszcze większym zaskoczeniem będzie dodany do niego pęczak. Wielkanocne zupy nie muszą być nudne i smakować tradycyjnie.
Barszcz biały to obok żurku jedna z najpopularniejszych zup serwowanych na wielkanocny obiad. Przygotowuje się go na zakwasie warzywnym, a nie mącznym, jak w przypadku tradycyjnego żuru. Bazą do białego barszczu jest mięsny wywar, najczęściej po gotowaniu wędzonki. Czosnek, suszone grzyby, majeranek, ziele angielskie i liść laurowy to przyprawy, dzięki którym nabiera on charakterystycznego smaku. Choć przygotowany według tradycyjnego przepisu smakuje doskonale, to dlaczego nie przyrządzić go w niebanalny sposób? Barszcz biały doprawiony mlekiem kokosowym i serwowany z krewetkami to świetny pomysł na zupę wielkanocną.
W wielu domach zamiast żurku czy też białego barszczu podaje się zupę chrzanową. Niezwykle wyrazista w smaku jest świetną alternatywą dla tradycyjnych wielkanocnych zup. Świetnie smakuje zarówno z gotowanym jajkiem i podsmażaną białą kiełbasą, jak również z kawałkami zrumienionego boczku. Można ją także serwować z pulpetami z mielonego mięsa. Jeszcze wykwintnej będzie smakować podana z wędzonym łososiem, który nie tylko będzie oryginalną dekoracją zupy, ale przede wszystkim doda jej wyjątkowego smaku.
Choć na wielkanocnym stole powinny się znaleźć tradycyjne potrawy, to warto jednak przemycić także nowe smaki. Święto Wielkiej Nocy obchodzi się też w innych krajach. Z tej okazji przyrządza się tradycyjne, świąteczne potrawy, w tym wielkanocne zupy. Mogą być świetną inspiracją kulinarną i okazją do spróbowania specjałów innych nacji.
Grecka zupa sezamowa to typowy świąteczny przysmak. Przyrządza się ją na bazie pasty sezamowej, ugotowanej w bulionie. Doprawia się ją smażoną cebulą, kolendrą, oregano i ostrą papryką. Do zupy dodaje się także ciecierzycę i makaron. Jest smaczna, sycąca i ma charakterystyczny południowy smak i aromat.
Z ciecierzycą podaje się także hiszpańską zupę wielkanocną. Wywar z gotowanego suszonego dorsza, szynki, szpinaku i bekonu doprawia się kminem rzymskim, czosnkiem oraz ostrą papryką, Tak doprawiony podaje się z jajkiem na twardo i z grzankami. Ta niezwykle wykwintna zupa może być świetną alternatywą dla tradycyjnych, rodzimych zup wielkanocnych.