Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Gdy lato w pełni, a krzewy i drzewa aż uginają się od słodkich owoców, staramy się zrobić z nich przetwory, by zachować ich aromat i smak przez resztę roku. Doskonałym sposobem na uchwycenie letnich zapachów jest przygotowanie na przykład napojów alkoholowych. Kiedy warto wstawiać wina owocowe?

Owoce najlepsze do wina

Dojrzałe w słońcu, pełne aromatu owoce są najlepszą bazą do przygotowania pysznego wina własnej roboty. Wprawdzie według niektórych przepisów można wykorzystać również owoce mrożone, jednak istnieje wtedy ryzyko, że mogą zawierać bakterie lub pleśnie, zwłaszcza gdy były nieodpowiednio przechowywane. Aby wino miało przyjemny, głęboki smak, powinniśmy do niego wybrać dojrzałe (ale nie przejrzałe) owoce najlepszej jakości. Należy odrzucić wszelkie robaczywe czy nadgnite sztuki. Podczas selekcji warto zrezygnować także z owoców zawierających choćby ślad pleśni czy podejrzanych zmian na skórce, ponieważ podczas fermentacji mogą one mieć istotny wpływ na końcowy smak trunku.

Z których owoców powstanie najlepsze wino?

Choć zdawałoby się, że do produkcji wina najlepsze są jasne i ciemne winogrona, to jednak z powodzeniem można stworzyć wyśmienity trunek również z innych owoców. Przyjemnie orzeźwiającym smakiem charakteryzuje się wino z wiśni czy truskawek. Niesamowitym aromatem mogą kusić napoje alkoholowe na bazie słodkich malin, czarnych porzeczek czy wyrazistych jeżyn. Innymi popularnymi do wyrobu wina owocami są jabłka, czarny bez, głóg, śliwki, a nawet mniszek lekarski oraz rabarbar.

Aby wino cechowało się najwyższą jakością, przebrane owoce należy oczyścić z owadów, dokładnie umyć i pozostawić do wysuszenia. Wyjątkiem od tej reguły mogą być winogrona, które na powierzchni skórki zawierają szczepy drożdżowe, wspomagające proces fermentacji. Pozbawione pestek i szypułek owoce należy dokładnie rozgnieść, dbając o to, by na każdym z nich popękała skórka, uwalniająca sok. Jeśli przygotowujemy wino z twardszych owoców (jabłka, gruszki) warto je przecisnąć przez tradycyjną maszynkę do mielenia mięsa. Powstała pulpa powinna natychmiast trafić do gąsiora, gdzie po zmieszaniu z odpowiednią ilością cukru i drożdży zacznie fermentować, tworząc zalążek przyszłego trunku.

Kiedy wstawiać wina z owoców?

Najlepsze wina powstają ze świeżych, dojrzałych owoców – takich dopiero zerwanych z drzewa lub krzaczka. Dlatego też wina należy przygotowywać w środku sezonu, np. na truskawki, śliwki albo winogrona. W lecie warto nastawić wino z aromatycznych truskawek, wiśni, słodkich czereśni, malin, leśnych jagód czy czarnych jeżyn. Wczesną jesienią do produkcji szlachetnych trunków warto wykorzystać borówki amerykańskie, soczyste nektarynki, dojrzałe śliwki, winogrona, aronie, pigwy oraz żurawinę. Przełom zimy i wiosny to najlepszy czas na wino z jabłek, gruszek, rabarbaru oraz młodego agrestu.

Pyszne wina z mieszanek owocowych

Przygotowując wina w domowym zaciszu, warto skorzystać także z przepisów proponujących nastawienie moszczu z mieszanek owocowych. Łączenie ich daje bowiem nie tylko znacznie głębszy kolor, lecz także bardziej wyrazisty smak gotowego wina. Najlepiej jest łączyć kwaśne i słodkie owoce, które wspólnie doskonale się dopełniają. Do ciemnych winogron świetnie pasują jeżyny, słodkie jabłka są idealnym partnerem dla malin i białej porzeczki, a dojrzałe truskawki i wiśnie wspólnie stworzą trunek o absolutnie niezapomnianym smaku.

Ciesz się gotowaniem z Winiary | Produkty Winiary

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty