Chrzan jest jednym z najpopularniejszych dodatków do kanapek czy jajek. Kojarzy nam się z wyrazistym smakiem, mocnym zapachem i zdecydowanym charakterem. Większość z nas idzie na łatwiznę i kupuje gotowy chrzan w sklepie. A szkoda, bo domowy chrzan jest o wiele zdrowszy i lepszy od tego gotowego. Czy znasz najlepszy przepis na chrzan domowy? Jeżeli nie, warto to zmienić!

Dlaczego warto przygotować chrzan domowej roboty? 

Domowy chrzan przygotowujemy tylko z naturalnych, doskonale znanych składników. Nie znajdziemy w nim konserwantów ani chemicznych ulepszaczy, co sprawia, że jego wpływ na nasze zdrowie jest o wiele lepszy. Różnica pomiędzy chrzanem sklepowym, a tym robionym w domu polega przede wszystkim na intensywności i wyrazistości smaku. W wersji sklepowej chrzanu jest o wiele mniej samego chrzanu, a większość składu zajmują wypełniacze i przyprawy, a także liczne konserwanty. Zmieniają one smak chrzanu, sprawiają też, że znikają jego doskonałe właściwości. Z tego względu domowy chrzan ma ogromną przewagę nad chrzanem kupionym w sklepie. 

Domowy chrzan, a jego wpływ na zdrowie 

Chrzan domowej roboty zawiera w sobie mnóstwo cennych witamin, w tym witaminy C, witaminy z grupy A, B, E i K. Ponadto, chrzan stanowi bogactwo składników mineralnych i odżywczych, np. wapnia, magnezu czy fosforu, sodu i potasu. Badania wykazały, że chrzan ma działanie antynowotworowe, doskonale działa na przeziębienie, kaszel czy problemy z zatokami. Może być stosowany również jako wspomaganie leczenia infekcji dróg moczowych, a także jako środek wspomagający zwalczanie bólu stawów. Bardzo korzystnie wpływa też na poprawę trawienia, pobudzając soki trawienne do zwiększonego wydzielania. 

Chrzan warto stosować do domowych past, na kanapki czy do wędliny. Doskonale komponuje się w połączeniu z jajkami i żurkiem, dzięki czemu nierzadko kojarzy nam się z Wielkanocą. Każdy, kto choć raz przygotował domowy chrzan, z pewnością doceni jego unikalny smak i pełną naturalność. 

Jak zrobić domowy chrzan? 

Czy wiesz, jak zrobić najprostszy, a zarazem najlepszy chrzan domowej roboty? 

Zacznij od obrania korzeni chrzanu ze skórki i dokładnego ich umycia. Następnie, korzenie musisz zetrzeć. Możesz to zrobić za pomocą blendera, tarki o drobnych oczkach, bądź ewentualnie poprzez sokowirówkę lub wyciskarkę. 

Do przetartego chrzanu dodaj następnie przyprawy. Zacznij od dodania 3 łyżek soku z cytryny, 1/2 łyżeczki soli i 1 łyżeczki cukru. Następnie do mieszanki dodaj kilka łyżek wrzącej wody. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, a następnie przełóż chrzan do słoika i ugnieć go. Przed użyciem dokładnie zamieszaj. 

Pamiętaj, że chrzan domowej roboty nie zawiera konserwantów, przez co czas jego przechowywania jest o wiele krótszy, niż w przypadku chrzanu ze sklepu. Optymalny czas przechowywania domowego chrzanu w lodówce to około miesiąca. 

Do domowego chrzanu możesz zastosować różne dodatki, które nieco zmienią, a na pewno uszlachetnią jego smak. Jeżeli chcesz złagodzić nieco ostry smak, do chrzanu można dodać 3 łyżki kwaśnej śmietany lub gęstego jogurtu naturalnego, opcjonalnie 2 łyżki majonezu. Jeśli szukasz ciekawszych dodatków, spróbuj dodać 1 łyżkę ugotowanych i startych buraków bądź 1 łyżkę żurawiny. Ciekawym sposobem jest także dodanie do chrzanu połowy startego na drobnych oczkach tarki jabłka. Każdy z tych dodatków urozmaici smak chrzanu. 

Ciesz się gotowaniem z Winiary | Produkty Winiary

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty