W chłodniejszych miesiącach roku na naszych stołach znacznie częściej, niż latem goszczą smaczne, niezwykle pożywne zupy. W mroźny, wietrzny dzień nic tak nie rozgrzeje, jak talerz gorącej zupy. Ugotowana na bazie mięsno-warzywnego wywaru, wzbogacona o jarzyny czy też tradycyjne kiszonki, jest doskonałym uzupełnieniem codziennej diety. Aby jednak zachwycała smakiem, musi być przygotowana z doskonałej jakości produktów i odpowiednio przyprawiona. Jak zatem doprawiać tradycyjne, polskie zupy, żeby ich smak zachwycał i aby każdy sięgał po nie z apetytem?
Kuchnia polska słynie ze znakomitych w smaku, tradycyjnych zup. Jedną z najpopularniejszych jest pomidorowa. Najczęściej przyrządza się ją na bazie rosołu. Nie można się temu specjalnie dziwić, gdyż stanowi on doskonałą podstawę dla tej niezwykle lubianej zupy. Wystarczy dodać do niego przecier pomidorowy, nieco zagęścić zaklepką przygotowaną z mąki pszennej oraz wody lub śmietaną i wydawać by się mogło, że zupa gotowa. Okazuje się jednak, że aby smakowała jak u mamy, trzeba jeszcze trochę popracować nad jej smakiem. Jak zatem doprawić zupę pomidorową?
Sól, pieprz i odrobina cukru to podstawowe przyprawy do zupy pomidorowej, ale tylko wtedy, kiedy przygotowujemy ją na bazie rosołu. Gotując ją od podstaw, potrzebne będą także inne. Ziele angielskie, liść laurowy, odrobina lubczyku, a nawet bazylii czy oregano, pomogą uzyskać wymarzony smak pomidorowej. Nie można też zapomnieć o dodatkach. Jedni wolą zupę pomidorową podawaną z makaronem, inni lubią ją jeść z ryżem. Oba składniki doskonale harmonizują z jej smakiem, dlatego każdy może ją spożywać z ulubionym dodatkiem.
Żeby zupa miała odpowiednią konsystencję, a przede wszystkim charakterystyczny, wyrazisty smak, trzeba ją odpowiednio doprawić. Nie jest to zbyt skomplikowane zadanie, zwłaszcza w przypadku zupy jarzynowej. Jest ona pełna warzyw, które same w sobie dają jej niepowtarzalny smak. Wystarczy ją zabielić, zahartowaną wcześniej śmietaną, doprawić solą, pieprzem i ewentualnie odrobiną cukru. Zupę przed podaniem warto posypać drobno posiekaną pietruszką czy też koprem, co dodatkowo podkreśli jej smak. Zachwycający efekt murowany!
Nieco więcej zachodu wymaga zupa ogórkowa. Wywar z mięsa i warzyw, który będzie dla niej bazą, doprawiamy solą, pieprzem, listkiem laurowym, lubczykiem i angielskim zielem. Wrzucamy do niego utarte na tarce kiszone ogórki. Jeśli będą zbyt kwaśne może to zepsuć smak zupy, dlatego należy dodawać je z umiarem. Ogórkową zabielamy śmietaną, a przed podaniem dekorujemy drobno posiekaną natką pietruszki, która doda jej wyjątkowego, korzennego aromatu.
Niełatwo jest także doprawić zupę dyniową. Dynia sama w sobie ma dość łagodny i neutralny smak, dlatego kluczowym zadaniem jest znalezienie przypraw, dzięki którym nabierze wyrazistego charakteru. Jak doprawić zupę dyniową, aby wydobyć z niej niepowtarzalny smak? Imbir, czosnek, odrobina kurkumy, to niezastąpione składniki, dzięki którym będzie smakowała rewelacyjnie. Całość możemy dodatkowo wzbogacić mleczkiem kokosowym, podkręcając tym samym jej orientalny charakter.
Mniej kłopotów podczas gotowania sprawi zupa grzybowa. Smak grzybów świetnie podkreślą podsmażone na maśle czosnek i cebula. Składniki te koniecznie należy dodać do wywaru z warzyw i grzybów. Estragon, lubczyk, bazylia i tymianek to zioła, które świetnie nadają się do doprawiania zupy grzybowej. Jej smak będzie wyjątkowy, jeśli dodatkowo dodamy do niej garść posiekanego, świeżego koperku. Pycha!