Choć powszechnie uważamy białą kiełbasę za rodzimy rarytas, to niestety nie ma ona polskich korzeni. Okazuje się bowiem, że powstała za sprawą niemieckiego karczmarza. Podczas wyrabiania kiełbasy zabrakło mu baranich jelit i wpadł na pomysł, aby zastąpić je wieprzowymi. Obawiał się jednak, że mogą pękać w trakcie pieczenia, dlatego wyprodukowaną przez siebie kiełbasę zaparzył wrzątkiem. I tak powstała pierwsza biała kiełbasa parzona. Kiedy pod koniec XIX wieku przepis trafił do Polski, rodzimi producenci kiełbas postanowili poprawić jego recepturę. Dodali odpowiednich przypraw, między innymi majeranku i czosnku, które sprawiły, że stała się ona bardziej wyrazista w smaku, a przede wszystkim nabrała swojskiego charakteru.
Biała kiełbasa smakuje doskonale pod każdą postacią, ale warunek jest jeden, musi być to wyrób najwyższej jakości. Nie ulega wątpliwości, że najlepszy smak ma ta, przyrządzana w domu. Niestety jej produkcja jest czasochłonna, dlatego najczęściej decydujemy się jednak na zakup gotowego produktu. Zatem jaką białą kiełbasę wybrać, aby był smaczna, krucha i wyrazista w smaku? Niestety nie jest to zbyt łatwe zadanie. Wybierając ją, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników, które zdecydowanie wskazują, na jakość białej kiełbasy.
Wysokogatunkowa biała kiełbasa jest produkowana z dobrej jakości, średnio rozdrobnionej wieprzowiny z dodatkiem soli, pieprzu, majeranku i czosnku. Czasami dodaje się też do niej wołowinę. Surowa, powinna mieć zatem lekko brązowy kolor. Jeśli jest różowa, to prawdopodobnie jest to wynikiem dodania soli peklującej lub innych substancji konserwujących. Zbyt jasny jej kolor może wskazywać na dużą zawartość tłuszczu. Biała kiełbasa jest sprzedawana w postaci surowej, parzona lub gotowana. Jeśli mamy zamiar na jej bazie ugotować żur, najlepsza będzie surowa, która podczas parzenia odda swój smak.
Biała kiełbasa surowa może być przyrządzana na wiele sposobów. Najczęściej jednak się ją parzy. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest włożenie kiełbasy do zimnej wody i stopniowe podgrzewanie w temperaturze około 80-90 stopni, aż do momentu jej zaparzenia. Należy pamiętać, że woda nie powinna się zagotować. Można również zanurzyć surową kiełbasę we wrzącej wodzie i pozostawić ją tam przez około 20 minut.
Białą kiełbasę można także upiec. W tym celu należy ją umieścić w żaroodpornym naczyniu, ponakłuwać widelcem, aby nie popękała podczas pieczenia. Na wierzchu położyć wiórki masła i cebulę posiekaną w piórka. Można też dodać ząbek czosnku pokrojony w plasterki. Naczynie z kiełbasą należy przykryć pokrywką i włożyć do nagrzanego piekarnika. Krótko przed końcem pieczenia zdjąć pokrywę, żeby kiełbasa mogła się lekko zarumienić. Tak przyrządzona smakuje wybornie.
Jeśli chcemy zaskoczyć bliskich nieco innym wydaniem białej kiełbasy, z pewnością uda nam się to przygotowując z niej pulpety w sosie śmietanowo-chrzanowym. Wystarczy obrać z osłonki białą kiełbasę i uformować z jej zawartości małe klopsiki, które po usmażeniu włożymy do przygotowanego na bazie masła, śmietany i chrzanu sosu. Danie to sprawdzi się zarówno na wielkanocnym stole, jak i podczas codziennego obiadu.