Tradycja podawania dań z galaretą znana jest od wieków. Pierwsze wzmianki o takiej potrawie pochodzą z 1518 roku. To właśnie wtedy galaretę mięsną z sałatą podano na uczcie weselnej króla Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Z czasem potrawa z królewskiego dworu trafiła pod strzechy. Dziś jest popularnym daniem wigilijnym znanym w całej Polsce. Galareta, zwana kiedyś galaredą, to wspólna nazwa różnego rodzaju potraw z zastudzonych wywarów mięsnych, naturalnie nasyconych żelatyną. Czasem nazywana jest także galaretką słoną, żeby odróżnić ją od słodkiej galaretki owocowej, będącą deserem.
Przepis na rybę w galarecie to jedno z tradycyjnych dań wigilijnych. Kolacja wigilijna, co do zasady, jest postna, czyli bez mięsa. Dopuszczalne są za to ryby. To właśnie z tego powodu do galarety trafia zazwyczaj karp. Inną bardzo popularną potrawą są zimne nóżki w galarecie, które przygotowuje się z wieprzowiny, jednak to danie według tradycji nie może trafić na stół w wigilię. Karpia, który jest dość tłustą rybą, można natomiast zamienić na pstrąga, sandacza, szczupaka lub filet z dorsza.
Galaretę można jeść także bez mięsa i bez ryb. Przykładem takiego dania są jajka w galarecie.
Galaretę można spotkań w różnych częściach polski także pod regionalnymi nazwami. W Wielkopolsce funkcjonuje pod nazwą "galart", co jest zapożyczeniem z języka niemieckiego od nazwy galaretki. Inne popularne nazwy to auszpik oraz studzienina.
Żeby przygotować danie, należy kawałki ryby ugotować razem z pokrojonymi warzywami, a następnie połączyć z żelatyną w proszku i po podgrzaniu ostudzić i podawać na zimno.
Istnieją dwa sposoby na podanie tego przysmaku. Popularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie wszystkich składników na dużym, głębokim półmisku. Alternatywą jest podzielenie galarety na porcje i przelanie do wielu mniejszych miseczek albo pucharków.
Niezależnie od tego, czy będzie podawany karp w galarecie, dorsz w galarecie, czy inna ryba, ważne są odpowiednie dodatki. Wyrazisty smak daniu nadają ziele angielskie, liść laurowy, pieprz oraz natka pietruszki. Dodatki, które łagodzą smak dobrze doprawionej ryby są warzywa - marchewka i seler. Niektórzy dodają do potraw w galarecie także cukier i rodzynki. Warto sprawdzić także takie rozwiązanie, jeśli szukasz ciekawego urozmaicenia.
Oprócz wymienionych składników, warto też zadbać o estetykę podania. Jeśli galareta ma się prezentować efektownie, na talerzu powinno być kolorowo. Właśnie z tego powodu do dań w galarecie trafia groszek, kukurydza, a także pokrojone na plastry jajko na twardo. Podobnie jak do innych dań z ryb, tutaj także pasuje cytryna pokrojona w plastry, w ćwiartki albo w ósemki.
Galareta na wigilijnym stole to częsty widok. Serwowanie takiego dania ma długą tradycję, a dzięki dużej dostępności różnych rodzajów ryb, łatwo dobrać taką, która będzie najbardziej smakować. To prosty przepis, który sprawdzi się na każdym świątecznym stole!