Czym jest marcepan? 

Marcepan jest słodką masą cukierniczą utworzoną z mielonych migdałów i cukru pudru w równych proporcjach, z dodatkiem olejku migdałowego, a czasami odrobiny alkoholu (np. likieru amaretto, rumu, koniaku). Marcepan był znany już w średniowieczu, a za europejską stolicę słodkiej masy uważa się niemieckie miasto Lubeka. W czasach największej popularności występował w wielu odmianach, kolorach i z różnymi dodatkami. Marcepan jest fantastycznym dodatkiem do różnych wypieków, takich jak ciasteczka, rogaliki, piernik, strucla i wiele innych. Przygotowuje się z nich także pyszne praliny i czekolady o przyjemnym, migdałowym smaku. Po lekkim rozgrzaniu w dłoniach masa robi się elastyczna i łatwo daje się formować, dlatego często jest używana do dekoracji ciast lub wyrobu jadalnych figurek. 

Przygotowanie marcepanu nie jest trudne, a o jego jakości decydują migdały oraz odpowiedni stopień ich rozdrobnienia. Wyparzone i obrane z gorzkiej skórki migdały należy zmielić kilkakrotnie, aż powstanie z nich lekko tłusta masa dająca się zagniatać. Następnie dodaje się cukier puder i trochę alkoholu lub wody różanej. Wszystkie składniki ponownie muszą być zmielone na plastyczną lecz zwartą masę. Gotowy marcepan, po szczelnym owinięciu w folię, można przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni. 

Pyszności z marcepanem 

Marcepan jest przepyszny sam w sobie i często jest głównym składnikiem delikatnych, pachnących migdałami pralinek. Jak je przygotować? Wystarczy uformować nieduże kulki z masy, zanurzyć je w rozpuszczonej czekoladzie z odrobiną rumu, obsypać pokruszonymi orzechami i pozostawić na papierze do pieczenia, aż polewa stwardnieje. 

Słodki marcepan może być świetnym nadzieniem do przeróżnych drobnych wypieków. Rogaliki z ciasta francuskiego lub drożdżowego, niewielkie drożdżówki czy muffinki – wszystkie te drobne słodkości z dodatkiem marcepanowego farszu nabierają wspaniałego, nieco egzotycznego aromatu i przyjemnej słodkości. Marcepanem można także przekładać gotowe pierniki, mazurki czy ciasteczka. Warto odrobinę masy dodać także do ciasta drożdżowego czy ucieranego w trakcie wyrabiania. Wypieki z dodatkiem marcepanu, np. makowiec, sernik, murzynek albo keks, po upieczeniu nabierają wspaniałego aromatu migdałowego, któremu trudno się oprzeć.