Nasze przepisy kokos

kokos

W krajach Pacyfiku, skąd pochodzi, palma kokosowa jest nazywana „drzewem tysiąca zastosowań” lub po prostu „drzewem życia”. Twarde orzechy kokosowe kryją w swoim wnętrzu bogactwo witamin i składników mineralnych. Dobrze wzbogacić naszą kuchnię o dania z dodatkiem wiórków lub mleczka kokosowego, bo kokos jest nie tylko smaczny i aromatyczny, lecz także bardzo wartościowy. Zebraliśmy dla Was przepisy na słodkie potrawy z kokosem: ciastka, placki i biszkopty, kokosowe desery, przysmaki na rodzinne śniadania, a także coś na słodką, romantyczno-aromatyczną randkę...

Kalorie

354 kcal/100 g

Wartości odżywcze & właściwości

Kokos zawiera korzystne dla naszego organizmu kwasy tłuszczowe, witaminę C, kwas foliowy, żelazo, wapń, potas (350 mg/100 g) i magnez. Zapobiega powstaniu osteoporozy, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby serca. Kokos opóźnia również proces starzenia się skóry, dlatego jest stosowany w kosmetyce.

Ciekawostki

Dzięki badaniom naukowym wiemy, że małe orzechy kokosowe istniały już 15 milionów lat temu! Obecnie orzechy kokosowe są wykorzystywane w rytuałach wedyjskich i kulcie hinduistycznym. Woda kokosowa ma działanie zbliżone do napoju izotonicznego, a przy tym jest całkowicie naturalna.