Nasze przepisy Potrawy z amarantusem

Potrawy z amarantusem


Amarantus jest znany z pewnością stałym klientom sklepów ze zdrową żywnością – bowiem amarantus to jedna z najstarszych i najbardziej wartościowych roślin uprawnych! Szarłat wyniosły (czy też wierchowaty) był fundamentem wyżywienia Majów, Azteków i Inków, a obecnie nazywamy go ziarnem XXI wieku.

Ze względu na wysoką wartość odżywczą szarłatu polecamy rozmaite przepisy z amarantusem: na kremową owsiankę, naleśniki amarantusowo-kokosowe, a także owsiankę z bananem i ziarnami amarantusa. Z tymi ziarnami będzie smakować również znakomicie pieczone jabłko z farszem i cynamonem, sałatka warzywna i placek ze śliwkami.

Kalorie

401 kcal/100 g

Wartości odżywcze i właściwości

Bezglutenowy amarantus zawiera porównywalną z mlekiem ilość wapnia, jest też lekkostrawny. Może pomóc opóźnić procesy starzenia się komórek dzięki zawartości skwalenu. Amarantus jest też źródłem witamin z grupy B, które wspierają funkcjonowanie systemu nerwowego i metabolizmu. Dostarcza organizmowi białka roślinnego, które w porównaniu do innych białek roślinnych zawiera spore ilości aminokwasów egzogennych, czyli takich, których sami nie możemy wytworzyć. Amarantus występuje zarówno w postaci kaszy, jak i ekspandowanej (ziaren, które można jeść na surowo).

Ciekawostki

Amarantus był otaczany boską czcią wśród Azteków, jednak za czasów kolonizatorów jego spożywanie zostało zakazane, ponieważ był dla nich symbolem pogaństwa. Stanowił także podstawę pożywienia Majów i Inków.

Przykro nam, ale nie mamy pasującego przepisu w serwisie.

Sprawdź inne nasze propozycje:

Ciasto ze śliwkami
67
autor: WINIARY
4,1/5 224 oceny
Rosół z kurczaka
133
autor: WINIARY
4,1/5 52 oceny
Pizza farmerska
72
autor: WINIARY
4,3/5 46 ocen
Szybka szarlotka
52
autor: WINIARY
4,1/5 75 ocen
Wrap z kurczakiem
131
autor: WINIARY
2,2/5 131 ocen
Sernik z kruszonką
214
autor: WINIARY
4,5/5 218 ocen
Ciasto na pizzę
152
autor: WINIARY
3,8/5 200 ocen
Sałatka Gyros
350
autor: DOROMITA
3,8/5 871 ocen