Nasze przepisy flaki

flaki

Tradycyjne flaki przyrządza się z żołądków wołowych (lub jelenich), w postaci gęstej zupy z dodatkiem rozmaitych przypraw i warzyw – w tej formie znane są nie tylko w kuchni polskiej, lecz także np. czeskiej, niemieckiej, austriackiej, francuskiej czy włoskiej, a nawet w kuchniach azjatyckich. Mięso żołądków jest delikatne, lecz mało wyraziste w smaku, dlatego zazwyczaj flaczki przyprawia się ostro – pieprzem, imbirem, gałką muszkatołową albo winnym octem. Zebraliśmy sprawdzone przepisy na potrawy z flaków – wołowych, jelenich, a także mieszanych (wołowo-drobiowych) – po włosku, po polsku, z garnka lub z szybkowara, przyrządzane i doprawiane na kilkadziesiąt rozmaitych sposobów. Mamy nadzieję, że smakosze flaczków poczują się usatysfakcjonowani :)

Kalorie

74 kcal/100 g (w zależności od dodatków do potrawy)

Wartości odżywcze i właściwości

Surowe flaki zawierają m.in. cynk, a także białko i wapń. Flaczki są przyrządzane z czterech części żołądka, a największą wartość dla kucharzy stanowią trawieniec i żwacz.

Ciekawostki

Na ziemiach polskich flaki były znane już w XIV wieku i należały do ulubionych potraw króla Władysława Jagiełły. W kuchniach świata różnią się dodatkami, np. w kuchni austriackiej dodaje się do nich ocet winny.