Nasze przepisy wino

wino


Wino na stole stanowi piękną oprawę dania, w kuchni – jest niezbędnym składnikiem wielu smakowitych potraw. Z jego dodatkiem przyrządzimy wytrawne marynaty do mięs oraz wyborne sosy do mięs, ryb i makaronów, a nawet... ciasto na słodkie placuszki.

Białe wino doskonale komponuje się z owocami morza, a wytrawne lub półwytrawne czerwone – warto dodać do bigosu lub duszonej kapusty, do wieprzowego gulaszu czy baranich bitek. Białe oraz różowe wina (słodkie i półsłodkie) podkreślą smak fantazyjnych owocowych sałatek, dań z ryb oraz z cielęciny, a szklanka aromatycznego „grzańca” z korzeniami rozgrzeje nas w chłodne wieczory.

Warto zapamiętać staropolską maksymę: „Ryby, drób i cielęcina lubią tylko białe wina, zaś pod dziki i pod wieprze jest czerwone wino lepsze” oraz to, że do dania serwujemy zawsze wino tego samego rodzaju, ale o klasę lepsze od tego, jakie zostało użyte do jego przygotowania.

A jeśli chodzi o temperaturę podawania – najlepiej stosować się do zaleceń na etykiecie, bo proste zasady (typu: białe wyjąć z lodówki, a czerwone włożyć na 20 min. przed podaniem) w przypadku bardziej finezyjnych win nie zawsze się sprawdzają...