Przepisy z suszoną żurawiną


Żurawinę wieloowocową uprawia się częściej niż europejską żurawinę błotną, ponieważ pierwsza dostarcza bardziej okazałych owoców i charakteryzuje się silniejszym wzrostem. Niezależnie od tej różnicy – oba rodzaje żurawiny są traktowane jako dobry surowiec leczniczy. Żurawina walczy z problemami układu moczowego, próchnicą, wrzodami żołądka i chorobami serca. Warto jeść nie tylko świeżą żurawinę ze względu na jej silne działania prozdrowotne, ale również na co dzień podjadać suszoną żurawinę – najlepiej bez dodatku cukru.

Żurawina nie tylko hamuje powstawanie kamieni nerkowych (uciążliwością dla mieszkańców wielu dużych miast jest tzw. kamienista woda), ale także może działać na nie rozpuszczająco. Przynosi ulgę kobietom w okresie menopauzy, ma działanie antybakteryjne, dlatego pełni ważną rolę w leczeniu chorób układu moczowego (jest składnikiem niektórych leków).

Polecamy przepisy na potrawy z suszoną żurawiną: wieprzowe polędwiczki w ciemnym sosie pieczeniowym z żurawiną, roladki z żurawiną i pieczonymi kasztanami, pieczony schab, a także dania rybne i makaronowe. Zachęcamy do zrobienia żurawinowego pasztetu, połączenia śledzia z żurawiną, a także wykorzystania jej podczas pieczenia babek i innych ciast. Spróbuj upiec własny chleb z suszoną żurawiną i jedz codziennie zdrowe pieczywo!