1

2

Nasze przepisy Przepisy z suszoną żurawiną

Przepisy

Przepisy z suszoną żurawiną


Żurawinę wieloowocową uprawia się częściej niż europejską żurawinę błotną, ponieważ pierwsza dostarcza bardziej okazałych owoców i charakteryzuje się silniejszym wzrostem. Niezależnie od tej różnicy – oba rodzaje żurawiny są traktowane jako dobry surowiec leczniczy.

Polecamy przepisy na potrawy z suszoną żurawiną: wieprzowe polędwiczki w ciemnym sosie pieczeniowym z żurawiną, roladki z żurawiną i pieczonymi kasztanami, pieczony schab, a także dania rybne i makaronowe. Zachęcamy do zrobienia żurawinowego pasztetu, połączenia śledzia z żurawiną, a także wykorzystania jej podczas pieczenia babek i innych ciast. Spróbuj upiec własny chleb z suszoną żurawiną i jedz codziennie zdrowe pieczywo!

Kalorie

308 kcal/100 g

Wartości odżywcze i właściwości

Zdrowotne właściwości żurawiny zawdzięczamy przede wszystkim gromadzonym w jej owocach proantocyjanidom, które pozytywnie wpływają na pracę serca, pomagają regulować poziom cukru we krwi i korzystnie wpływają na układ moczowy. Żurawina działa też przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, skutecznie zwalczając anginę czy przeziębienie. Ponadto owoc ten jest bogaty w witaminę C i witaminy z grupy B. Witaminy C szukajmy jednak w świeżej żurawinie, jako że jest ona bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę.

Ciekawostki

Badania wykazały, że żurawina ogranicza przyczepność do ścianek dróg moczowych bakterii E.coli, czyli bakterii wywołujących infekcję pęcherza moczowego.

Poznaj nasze propozycje pełne pomysłów, inspiracji, a jednocześnie tradycyjnego smaku: