Nasze przepisy olej sojowy

olej sojowy


Lekki, jasnożółty olej sojowy, o delikatnym aromacie, jest częstym składnikiem dań kuchni azjatyckich. Stanowi doskonały dodatek zarówno do surówek i sałatek, jak i potraw wymagających krótkiego smażenia lub gotowania.

Prezentowane tu dania z olejem sojowym to różnorodne warzywne sałatki i zapiekanki, jarzynowe zupy, egzotyczne i swojskie potrawy z ryb i drobiu, smażone serniczki, marchewkowe placuszki, a na deser – pyszny marchewkowiec. Znajdziecie tu mnóstwo rozmaitych domowych przysmaków: od pomysłowych surówek z buraczków po kurczaka po japońsku czy tajsku.

Kalorie

884 kcal/100 g

Wartości odżywcze & właściwości

Około 60% składu oleju sojowego stanowią kwasy wielonienasycone (omega-3 i omega-6), które obniżają poziom złego cholesterolu, zapobiegając miażdżycy. Owe kwasy również pozytywnie wpływają na koncentrację oraz wzrok. Lecytyna odpowiada za poprawę pamięci i wspomaganie organizmu w stanach napięcia psychicznego oraz fizycznego zmęczenia. Olej sojowy zawiera również ważny antyoksydant – witaminę E, która opóźnia proces starzenia się skóry, likwidując wolne rodniki.

Ciekawostki

Olej sojowy w kosmetyce jest wykorzystywany np. do produkcji kosmetyków dla cery tłustej, ponieważ łagodzi stany zapalne i zmniejsza łojotok.