Nasze przepisy makaron ryżowy

makaron ryżowy


W kuchniach azjatyckich makaron ryżowy uważany jest za symbol długiego, szczęśliwego życia i jada się go nie tylko na co dzień, lecz także z okazji rozmaitych świąt. Jest produkowany w postaci wstążek lub cieniutkich, długich nawet na metr nitek – wg tradycji nie łamie się ich, ani nie przegryza, bo przynosi to pecha.

Makaron ryżowy przygotowuje się raz-dwa, bez gotowania – wystarczy zalać go wrzątkiem, przykryć i poczekać 3-5 minut (wg przepisu na opakowaniu). A gdy surowy makaron ryżowy wrzucimy na patelnię z rozgrzanym olejem – usmaży się na chrupko, zwiększając przy tym swoją objętość. Zapraszamy na przepisy na orientalne dania z makaronem ryżowym: sałatki, przystawki, zupy oraz egzotyczne kompozycje z dodatkiem mięs, ryb i warzyw.

Kalorie

366 kcal/100 g

Wartości odżywcze i właściwości

Lekkostrawny makaron ryżowy nie zawiera glutenu, jest natomiast źródłem węglowodanów złożonych (skrobi, która zapewnia długotrwałe uczucie sytości), witamin i składników mineralnych. Jest bezpieczny dla diabetyków dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu (40).

Ciekawostki

Makaron ryżowy to podstawa wielu potraw wietnamskich oraz chińskich. Można go smażyć – nie wymaga gotowania, można go także zalać wrzątkiem na kilka minut.