Owoc plantan czy warzywo? Nie każdy zna odpowiedź na to pytanie, szczególnie jeśli z plantanami spotyka się pierwszy raz, Produkt jest za to szeroko rozpowszechniony na przykład w krajach Ameryki Łacińskiej. Tam używa się go do gotowania, smażenia i pieczenia, a także jako składnik do tworzenia mąki albo chipsów. Praktycznie nie nadaje się do jedzenia na surowo. Ze względu na dużą zawartość skrobi najbliżej mu do europejskiego ziemniaka. Z tego powodu bywa nazywany bananem warzywnym. Uprawiany jest wyłącznie w klimacie tropikalnym. Chociaż spożywa się go jak warzywo, pod względem botanicznym jest owocem - tak samo jak zwykły banan.
Znany w Polsce zwyczajny banan nadaje się przede wszystkim na deser. Plantany za to idealnie nadają się jako składnik na obiad - do zapiekanek, dań jednogarnkowych albo na puree. Plantany i banany wyglądają podobnie, choć wnikliwi obserwatorzy zauważą, że te pierwsze są trochę większe. Niedojrzałe mają zieloną skórkę, która potem staje się żółta, a na koniec czarna. Istotną różnicę dostrzeżesz jednak, jeśli spróbujesz sprawdzić, jak się obiera. Skórka plantana jest wyraźnie twardsza i dużo trudniej odchodzi.
Jeśli chodzi o wartości odżywcze banany i plantany wypadają podobnie. Stanowią źródło potasu, żelaza, błonnika i witamin. Główną różnicą jest znacznie większa zawartość skrobi w warzywnym bananie.
Podobnie jak inne owoce tropikalne, plantany można spokojnie przechowywać poza lodówką. Temperatura pokojowa będzie odpowiednia. Ich przygotowywanie przypomina przyrządzanie ziemniaków. Nadają się jako potrawa na grill, do pieczenia w piekarniku i smażenia. Czasami pojawiają się w przepisach na wegetariańskie dania. Plantany znajdziesz na przykład w przepisie na gulasz z soczewicy. Nadaje się do rozgrzewających dań. Może być ciekawą odmianą dla ziemniaków oraz batatów, których smak pewnie już dobrze znasz. Cena plantanów w różnych sklepach może się znacząco różnić, ponieważ to dość rzadki produkt, którego raczej nie ma w stałej sprzedaży w polskich marketach i dyskontach.