Zarówno kefir, jak i zsiadłe mleko powstają w wyniku fermentacji. Dzięki licznym bakteriom stanowią naturalny probiotyk po który warto sięgać, gdy masz problemy trawienne lub jelitowe. Podstawowa różnica między tymi produktami sprowadza się do rodzaju bakterii odpowiedzialnych za fermentację.
W przypadku zsiadłego mleka (nazywanego też kwaśnym mlekiem) proces zachodzi samoistnie, gdy pozostawisz niepasteryzowane mleko na około dwie doby. Za skwaszenie odpowiadają mikroorganizmy żyjące w mleku w stanie naturalnym. Gdy mleko kwaśnieje, można zaobserwować podzielenie się cieczy na dwie warstwy o innej strukturze - gęsty skrzep i płynną serwatkę. Ponowne mechaniczne wymieszanie tych składników doprowadzi do stworzenia zsiadłego mleka, które możesz kupić w sklepie.
Z kefirem jest trochę inaczej. Do jego powstania niezbędne są tak zwane ziarna kefirowe. To występujące naturalnie mikroorganizmy odkryte w rejonie Kaukazu. Za ich rozpowszechnienie odpowiadają Ormianie, którzy pili kefir już w starożytności i przechowywali w skórzanych workach i dębowych beczkach. Co ważne kefir można zrobić nie tylko z mleka krowiego, ale też z mleka kóz czy owiec.
Zarówno kwaśne (zsiadłe) mleko, jak i kefir można traktować jako napój do obiadu. Zsiadłe mleko polecane jest także jako dodatek do młodych ziemniaków z koperkiem. Zastosowanie kefiru jest jednak szersze. To ważny składnik do zup podawanych na zimno. Będzie potrzebny, jeśli chcesz przygotować chłodnik z botwinki albo chłodnik kalafiorowy. W wielu przepisach jest także podawany jako składnik do wypieków - na przykładek babeczek albo brownie.
Jeśli chodzi o mleczny napój, przy wyborze można kierować się wyłącznie preferencjami smakowymi. Natomiast jeśli zsiadłe mleko albo kefir ma być składnikiem, po prostu trzeba dokładnie spojrzeć na przepis. Mimo pozornego podobieństwa, nie opłaca się zamieniać jednego na drugie.
Efektem mlecznej fermentacji jest także maślanka. Tym mianem określa się produkt uboczny powstający przy wytwarzaniu masła. Bardzo długo traktowana była jako odpad produkcyjny. Z czasem jednak doceniono jej smak i pozytywne działanie na organizm. Oprócz tradycyjnej maślanki, uzyskiwanej w opisany sposób, jest jeszcze maślanka fermentowana otrzymywana z mleka odtłuszczonego lub częściowo odtłuszczonego, zwykle pasteryzowanego w wysokiej temperaturze.
Maślanka świetnie nadaje się na składnik do placków, gofrów, a także puszystych naleśników, czyli pancakes. Po maślankę można także sięgać, gdy masz ochotę na smaczny mleczny napój. Wielu producentów oferuje zresztą wersje smakowe - z dodatkiem aromatu z truskawek, mango, kawy czy czekolady.
Kwaśne mleko a kefir lub maślanka? Jak widzisz, wybór jest duży. Warto wypróbować każdy z tych produktów mlecznych. Pamiętaj jednak o ich prawidłowym przechowywaniu. Muszą znajdować się w lodówce. W innym przypadku szybko się zepsują.