Ale przecież podobnie jest ze słuchaniem winyli, gdy dostępne są tysiące utworów w streamingu albo ręcznym parzeniem kawy, gdy można skorzystać z ekspresu automatycznego. Odrzucenie nowoczesności na rzecz tradycyjnych rozwiązań to dla wielu osób atrakcyjna perspektywa. Jeśli trafia do Ciebie idea slow food, świece w kuchni mogą być czymś, co Cię zainspiruje.
Slow food to termin będący przeciwieństwem fast food. Tylko co to dokładnie znaczy, że mamy jeść wolno? Nie chodzi tylko o powolne delektowanie się potrawą, ale cały proces jej powstawania. Idea slow food skupia się na promowaniu o ochronie tradycyjnych sposobów przygotowywania żywności. Chodzi więc nie tylko o zachowanie receptur, ale też przywiązywanie wagi do jakości składników, korzystanie z lokalnych produktów, odpowiedzialne podejście do upraw i hodowli, stawianie na to, co naturalne, ekologiczne.
W nurt slow food doskonale wpisuje się gotowanie przy użyciu świec.
Najbardziej oczywiste skojarzenie związane z jedzeniem i świecami to oczywiście romantyczne kolacje przy świecach tylko w dwoje. Tu jednak nie o to chodzi. Świecie jako narzędzie do wykorzystania w starannym przygotowywaniu posiłków mogą pełnić dwojaką rolę.
Przede wszystkim zapalone świecie rozłożone na kuchennym blacie mogą pomóc w stworzeniu wyjątkowej atmosfery. Przygotowywanie posiłku w półmroku zamiast przy intensywnym, sztucznym oświetleniu to zupełnie inne doświadczenie – znacznie bliższe temu, jak gotowało się w minionych wiekach. Połączenie tradycyjnego oświetlenia z dawnymi sposobami przygotowywania żywności może tworzyć niezwykły klimat. Ręczne ubijanie piany czy rozdrabnianie składników w moździerzu to czynności, które lepiej wykonać właśnie przy świecach niż przy oświetleniu LED.
Drugi aspekt gotowania przy świecach to wykorzystanie ich nie tylko jako źródła światła, ale też źródła ciepła. Wiele potraw przygotujesz, gdy zamiast elektrycznego lub gazowego palnika wykorzystasz niewielkie świeczki, często używane do podgrzewania herbaty i z tego powodu nazywane tealight.
Malutkie świeczki mogą rozświetlić pomieszczenie, a dodatkowym elementem wpływającym pozytywnie na doświadczenia z takim gotowanie może być ich zapach.
Do przygotowywanego przy świecach posiłku mogą dołączyć także inne elementy związane z tworzeniem spokojnego, relaksacyjnego nastroju. Aż prosi się o staranne nakrycie do stołu, naturalne dekoracje oraz spokojną muzykę.
Przy świecach możesz przygotować różne dania na jesień – rozgrzewające zupy, zapiekane pieczarki, potrawy z jaj i wiele innych.
Sięgnięcie po świece wcale nie sprawi, że posiłek zostanie przygotowany szybciej i sprawnie. I bardzo dobrze, bo nie to jest celem. Użycie świec sugeruje, żeby dania przygotowywać niespiesznie i cieszyć się każdym momentem – koniecznie z dala od smartfona i mediów społecznościowych. Przyrządzanie dań w taki sposób pozwala się zrelaksować, oderwać na chwilę od codziennych spraw i skupić wyłącznie na sobie i swoim ulubionym jedzeniu.
Nie trzeba czekać aż w mieszkaniu będzie awaria prądu i zostaniesz zmuszony do użycia świec. Najlepiej wybrać sobie spokojny dzień i rozkoszować się tym doświadczeniem – z przyjaciółmi, z rodziną albo nawet samemu, we własnym towarzystwie.