Wykluczenie mięsa i innych odzwierzęcych produktów z codziennego jadłospisu jest dla wielu osób deklaracją światopoglądową. Dotyczy to w szczególności osób młodych, wśród których dieta wegetariańska i wegańska jest popularniejsza niż u starszych pokoleń. Przedstawiciele pokolenia Z są świadomi, jak wybory żywieniowe wpływają na środowisko naturalne. Rezygnując z jedzenia produktów mięsnych, nie tylko chcą ograniczać cierpienie zwierząt, ale również redukować ślad węglowy. Hodowla zwierząt na mięso jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych, zużywa ogromne ilości wody i prowadzi do wylesiania. Troska o środowisko naturalne nakazuje wielu osobom porzucić jedzenie mięsa na rzecz innych produktów, które również są bogate w białko i inne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Obecnie wybór bezmięsnych artykułów w sklepach jest tak duży, że decyzja o odrzuceniu mięsa z powodów etycznych może przyjść łatwiej niż kiedyś.
Dzień Bez Mięsa to także okazja do tego, żeby wspomnieć o wpływie jedzenia mięsa na zdrowie. Chociaż jako gatunek ludzie spożywają mięso od tysięcy lat, jego nadmierna ilość w diecie może prowadzić do negatywnych konsekwencji.
Osoby, które zrezygnowały z mięsa (zwłaszcza czerwonego) często dostrzegają pozytywne przemiany – na przykład spadek wagi i osiągnięcie prawidłowego BMI czy lepsze trawienie. To wszystko przekłada się na lepsze samopoczucie i więcej energii.
Jeden wybrany dzień w roku może być okazją do rozmowy o nawykach żywieniowych i ewentualnie spróbowania nowej diety. Prawdziwe przemiany to jednak proces, który zajmuje dużo czasu. Do zmian w jadłospisie należy podejść z dobrym planem, a do swoich celów dochodzić stopniowo. Choć niektórzy pod wpływem emocji z dnia na dzień zostają weganami, nie w każdym przypadku będzie to bezpieczne rozwiązanie. Zazwyczaj rozsądniejszą drogą do celu jest stopniowe eliminowanie z diety różnych produktów. Stąd popularność sposobów żywienia, które nie znoszą całkowicie udziału mięsa, a w pewnym stopniu je ograniczają.
Który sposób żywienia będzie najlepszy dla Twojego zdrowia i zgodny z wartościami? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, patrząc na opinię dietetyka, wyniki badań oraz własne przemyślenia.
Jeśli planujesz zmienić coś w swoim życiu ze względu na przypadający w marcu Dzień Bez Mięsa, pamiętaj, żeby przedtem poczytać na temat specyfiki diety wegetariańskiej i towarzyszących jej wyzwaniach.
Szczególnie polecamy artykuł Pierwsze kroki na diecie wegetariańskiej, czyli jak mądrze podejść do zmiany nawyków żywieniowych.