Podstawowym przepisem niezbędnym, żeby powstał klasyczny hummus jest ciecierzyca z puszki. Oprócz tego potrzebna będzie oliwa z oliwek, sok z cytryny, pasta tahini oraz przyprawy takie jak czosnek, sól, pieprz, natka pietruszki. Receptura jest na tyle prosta, że przekąskę można samodzielnie przygotować w domu. Co jednak z przechowywaniem? Czy większą ilość można przechowywać długo w lodówce albo zamrozić? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!
Jeśli cała porcja hummusu nie zostanie od razu zjedzona, należy pozostałą część umieścić w lodówce. To uniwersalna zasada, niezależnie od tego czy mowa o domowym wyrobie czy produkcie ze sklepu, który został już otwarty. Hummus w lodówce może leżeć przez pięć do siedmiu dni, zachowując swoje walory smakowe. Wystarczy mieć szczelny pojemnik do przechowywania. Tę funkcję może pełnić plastikowy pojemnik na żywność albo słoik.
A co w sytuacji, gdy hummus ma być przechowywany dłużej? Czy zamrażarka się do tego nadaje? Jeśli ta sprawa nie była dla Ciebie jasna, możesz odetchnąć z ulgą - TAK, zamrażanie hummusu jest dozwolone i nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków. Podobnie jak w przypadku trzymania w lodówce należy jedynie zadbać o to, żeby opakowanie na pastę było szczelne.
Można użyć pojemnika z tworzywa sztucznego albo woreczków strunowych. Ewentualnie w celu jeszcze lepszej konserwacji można dodać na wierzch humusu trochę więcej oliwy, czosnku lub cebuli. W takich warunkach hummus może być w zamrażarce nawet trzy miesiące.
Jedzenie trafia do zamrażarki, aż wreszcie nadchodzi dzień, gdy dochodzisz do wniosku, że masz ochotę wykorzystać zapasy. Co dalej? Najlepszym rozwiązaniem będzie przełożenie po prostu hummusu z zamrażarki do lodówki i spożycia następnego dnia - analogicznie jak z głęboko mrożoną rybą. Hummus wyjęty z lodówki można dodawać do kanapek, chlebka pita lub innych składników.
Hummus z ciecierzycy to popularny bliskowschodni przepis, który z czasem ewoluował. Pasty o podobnej konsystencji można przygotować też z innych warzyw. Jeśli szukasz alternatywy, możesz wypróbować także hummus z grochu albo hummus z fasoli. Można także eksperymentować z podstawowym przepisem na bazie ciecierzycy dodając inne składniki zmieniające smak i kolor. Najlepszy przykład to hummus buraczany.
Dzięki różnym oryginalnym wariantom hummusu możesz odkryć tę potrawę na nowo! A gdy zrobisz zbyt dużą ilość, nie ma powodu do zmartwień. Przecież już wiesz jak go bezpiecznie zamrażać i rozmrażać. Smacznego!