Lubisz frytki, burgery albo ryby smażone na patelni? To świetnie. Musisz jednak wiedzieć, jak postępować z niepotrzebnym tłuszczem. Gdzie powinien trafić olej po smażeniu? Wyjaśniamy tę kwestię.
Po zdjęciu mięsa, ryby lub innej potrawy z patelni wszyscy skupiają się na posiłku. Zmywanie to raczej nieprzyjemny obowiązek, który lepiej zostawić na później. Gdy jednak wrócisz do porządków w kuchni, pojawia się pytanie - co zrobić z zużytym olejem po smażeniu? Chcąc jak najszybciej pozbyć się takich resztek, niektórzy wylewają go do zlewu albo do sedesu. To pozornie proste rozwiązanie wcale nie jest dobre! Zużyty tłuszcz razem z resztkami potraw często powoduje zatory, ponieważ nie spływa tak jak woda, a osadza się na ściankach plastikowych rur, sprawiając, że z czasem instalacja robi się niedrożna. Jeśli nie chcesz mieć zapchanych rur, zdecydowanie warto wymyślić coś innego!
Sposób postępowania z olejem zależy w dużej mierze od jego ilości. Jeśli tłuszczu jest niewiele (na przykład po smażeniu naleśników), wystarczy przetrzeć patelnię papierowym ręcznikiem, a ręcznik umieścić w koszu. W przypadku smażenia w głębokim tłuszczu zimny, zastygnięty olej należy przelać do szczelnego naczynia (na przykład pustej plastikowej butelki), a następnie naczynie wyrzucić. Zarówno mniejsze, jak i większe ilości oleju powinny trafiać do odpadów zmieszanych. To najbardziej naturalny i prosty sposób, żeby olej po smażeniu w domu został zutylizowany i nie poczynił żadnych szkód.
W przypadku większych ilości oleju można zdecydować się także na inne rozwiązanie. Odpowiednim miejscem do przekazania zużytego oleju spożywczego jest najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Olej po smażeniu, który tam trafi, zostanie oczyszczony i ponownie przetworzony na przykład do produkcji świec, detergentów, smarów oraz biopaliw. Jeśli ekologia jest dla Ciebie ważna, zdecydowanie warto pójść właśnie w tym kierunku.
Duże ilości zużytego oleju (na przykład z restauracji) odbierane są przez wyspecjalizowane firmy, które kierują te odpady od razu tam, gdzie znajdzie się dla nich zastosowanie.
Chociaż to pozornie prosta sprawa, wiele osób nie ma odpowiedniej świadomości i popełnia proste błędy. Zapamiętaj najważniejsze zasady, dzięki którym niepotrzebny olej nie sprawi problemów.
Jeśli chcesz aktywnie wspierać ochronę środowiska i idea zero waste nie jest Ci obca, na pewno zastanawiasz się nad sposobami na ograniczenie odpadów. Odpowiednie gospodarowanie zużytym olejem może być jednym z elementów takiego świadomego postępowania. Co robić, aby nie generować dużo niepotrzebnego oleju?