Porady

Dlaczego ogórki kiszone są puste w środku?

Puste w środku ogórki kiszone to stosunkowo częsty problem i duże rozczarowanie dla osób przygotowujących domowe przetwory. Całkowicie wyeliminować tego ryzyka się nie da, ale są sposoby, aby znacznie je obniżyć

  1. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że Twoje kiszone będą puste w środku uważnie dobieraj ogórki. Używaj tych bardzo świeżych, jędrnych i średniej wielkości. Warto znaleźć sobie sprawdzonego dostawcę tych warzyw, ponieważ winę za sflaczałe ogórki ponosi często sposób uprawy - zbyt duża ilość nawozu.
  2. Przed kiszeniem pamiętaj, aby dobrze oczyścić warzywa. Często praktykuje się także namaczanie w zimnej wodzie przez kilka godzin. Ma to sprawić, że będą bardziej jędrne.
  3. Ostatnia wskazówka to przechowywanie w odpowiedniej temperaturze. Gotowe przetwory najlepiej trzymać w chłodnym, zacienionym miejscu.

Sprawdź też nasz przepis na idealne ogórki kiszone!

Komentarze

Podziel się opinią, oceń lub dodaj coś od siebie!

  • Ina
    Zgadzam się z poprzedniczką. Również mam ogórki z własnego ogrodu. Moje nie są nawożone wcale, nawet obornikiem. W tym roku wychodzą puste. Zobaczymy jak późniejsza odmiana.
  • Halina
    Może przenawożenie ma tu również znaczenie, ale ja mam ogórki własne, nawożone obornikiem, i to rozsądnie, bo gdyby przesadzić, będą śmierdzieć. I ostatniego lata ogórki zrobiły mi psikusa. Dużo jest pustych. Nie sprawdza się również teoria, że trzeba zbierać rano. Każdego roku zbierałam po południu i dopiero ostatnio są puste. Tak że chyba nikt nie wie, dlaczego tak jest.