Porady

Co to jest sezonowanie mięsa na steki?

David Gaboriaudautor:   david gabouriald

David Gaboriaud

autor

David Gaboriaud

Francuz, od kilku lat mieszkający w Polsce. Kucharz z zamiłowania. Pasjonat życia, kochający dobrą kuchnię i celebrowanie posiłków. Autor książki, programów i warsztatów kulinarnych. Na stronie winiary.pl bierze pod opiekę sekcję Porad i Inspiracji, dzieląc się swoimi najlepszymi pomysłami.

Sezonowanie lub dojrzewanie mięsa to czas potrzebny na to, aby surowe mięso nabrało odpowiedniej miękkości i stało się gotowe do jedzenia. Dzięki temu procesowi mięso bez obróbki cieplnej kruszeje nabierając wyjątkowego smaku. Sezonowaniu podlegają tylko te szlachetniejsze części wołowiny przeznaczone na steki, np. pierwsza krzyżowa, rostbef, antrykot czy polędwica.

Sezonowanie dzielimy na takie, które odbywa się na mokro i na sucho. 

Sezonowanie na mokro polega na przechowywaniu części mięsa bez kości, lub pociętych już steków (antrykot, rostbef, itp) w folii próżniowej od 2 do 4 tygodni. Mięso nie traci wagi, kruszeje, staję się miękkie i soczyste.

Sezonowanie na sucho polega na przechowywaniu mięsa wraz z kością w stałej temperaturze i określonej wilgotności. Proces dojrzewania średnio trwa 2-4 tygodnie, ale może trwać dłużej. W trakcie sezonowania mięso traci nawet do 25% masy, więc cena za kg jest wyższa. Jeśli chodzi o smak, strukturę i jakość mięsa, antrykot sezonowany na sucho jest zdecydowanie dobrą inwestycją i alternatywą dla tego, które dojrzewało na mokro. 

Jeśli smakował ci antrykot, spróbuj z innymi elementami wołowy jak np rostbef czy polędwica. Każdy z tych kawałków ma swój smak, strukturę i nadaje się również do grillowania.

A tymczasem spróbuj naszego pomysłu na przepis:   

David Gaboriaudautor:   david gabouriald

Komentarze

Podziel się opinią, oceń lub dodaj coś od siebie!