Organizacja świąt to zawsze duże wyzwanie. Przygotowania trzeba starannie zaplanować, żeby o niczym nie zapomnieć i nie martwić się w ostatniej chwili, że czego nie udało się dopilnować. Zwłaszcza, że świąteczny harmider i zamieszanie sprawia, że nieraz trudno się skoncentrować na tym, co naprawdę ważne. Jak zrobić świąteczne zakupy? W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki.
Wigilia to ważna uroczystość, dlatego nie należy podchodzić do przygotowań lekkomyślnie. Skala przedsięwzięcia jest duża. W końcu nie na co dzień na stół trafia aż dwanaście potraw! Gotowanie, pieczenie i smażenie to zajęcie na wiele godzin. A i to pod warunkiem, że wszystko co potrzebne zawsze będzie pod ręką. Co innego, gdy przyrządzanie specjałów trzeba będzie przerywać, żeby biec do sklepu. Wówczas to wszystko jeszcze bardziej się przedłuży. Żeby uniknąć takich sytuacji na zakupy zawsze trzeba chodzić z listą. Tylko wtedy wiesz, że na pewno masz to co trzeba.
Stworzenie listy zakupów powinno poprzedzić spisanie listy wigilijnych potraw. W każdym domu mogą być inne tradycje i zwyczaje wigilijne, dlatego często jest to sprawa mocno indywidualna. Dużo także zależy od liczby zaproszonych gości. Ilość wszystkich produktów będzie inna gdy przy stole zasiada czteroosobowa rodzina, a inna, gdy podczas wieczerzy spotka się dziesięć czy dwanaście osób.
Niektóre artykuły będą jednak wspólne i zawsze potrzebne w dużej ilości. Przed świętami koniecznie uzupełnić zapas takich produktów jak:
mąka - podstawa do przygotowania wszystkich ciast, pierogów oraz panierki do smażenia ryb.
jaja - podobnie jak mąka niezbędne do przygotowania wszystkich świątecznych wypieków, a także panierki.
masło - składnik do wszystkich ciast i panierki. Oprócz tego wiele produktów smaży się na maśle, nie mówiąc już o smarowaniu pieczywa do kanapek.
cukier - używany do ciast, ale też do słodzenia kawy i herbaty.
miód - podstawowy składnik do pierniczków i do kutii. Może być wykorzystywany także do słodzenia herbaty, gdy ktoś stroni od cukru. Jest produktem wspomagającym naturalną odporność organizmu, dlatego zawsze powinien być dostępny.
Tych produktów przed świętami nie może zabraknąć. Warto zrobić naprawdę duży zapas, tym bardziej, że mają długi termin ważności i nawet kilka tygodni po świętach będą dobre do zastosowania na przykład w przepisach na karnawał lub walentynki.
Przed wyruszeniem na zakupy warto sprawdzić dokładne godziny otwarcia sklepów. Pojawienie się we wczesnych godzinach to zawsze szansa na uniknięcie tłumów w tym gorącym okresie. Duże znaczenie ma także wybór konkretnego dnia na dłuższa wyprawę. W sobotę zawsze można się spodziewać wzmożonego ruchu, dlatego warto rozważyć także zakupy w tygodniu roboczym między poniedziałkiem a piątkiem - o ile masz taką możliwość. Jeśli nie będziesz stać w długich kolejkach, zaoszczędzisz dużo czasu, który można poświęcić na wspólne pieczenie, kolędowanie albo wybieranie prezentów.
Żeby wybrać idealne składniki do wszystkich świątecznych przepisów, na pewno odwiedzisz niejeden sklep spożywczy. Podstawowe produkty, takie jak wspomniane wyżej jaja, mąka, cukier, możesz kupić w dowolnym supermarkecie. Wszędzie są dostępne te same artykuły, dlatego przy wyborze sklepu można się kierować lokalizacją lub ceną. Jeśli nie chcesz dużo nosić, rozsądnym rozwiązaniem może być zamawianie niektórych produktów w sklepie internetowym z dostawą do domu.
Są jednak takie artykuły, które warto kupować lokalnie u sprawdzonego, zaufanego dostawcy. Jednym z takich towarów jest kiszona kapusta do bigosu. Jeśli masz ulubione miejsce, gdzie kupujesz od lat, nie warto go zmieniać, bo to może się odbić na smaku potrawy. Podobnie ze świeżą lub wędzoną rybą. Tutaj także konkretne miejsce z tradycjami może mieć niemałe znaczenie. Dobry śledź albo karp na święta powinien być kupiony tam, gdzie masz zaufanie do sprzedawcy.
Pamiętaj, że zakupy z listy warto robić etapami. Już na kilka tygodni przed świętami można kupić produkty z długim terminem ważności - przyprawy, makaron, bułkę tartą, mak, susz wigilijny. Bliżej świąt warto natomiast zaopatrzyć się w świeże owoce i warzywa, mięsa i ryby. Dzień przed Wigilią to idealny moment, żeby kupić świeże pieczywo.
Lista zakupów na święta Bożego Narodzenia może być naprawdę bardzo długa. Jednak podzielenie jej na kilka krótszych list, zdecydowanie ułatwia zapanowanie nad tym przedsięwzięciem.
Niestety wielkim zakupom świątecznym często towarzyszy wielkie marnotrawstwo. Można jednak tego uniknąć. Ważne jest to, żeby nie ulegać promocjom i kupować to czego się naprawdę potrzebuje w takiej ilości jaka jest rzeczywiście zasadna. Jeśli jednak poniosą Cię emocje i kupisz za dużo, zawsze można rozwiązać ten problem, zamrażając te nadwyżki.
Mimo najszczerszych chęci możesz znaleźć się w sytuacji w której czegoś zabrakło i trzeba szybko biec po brakujące produkty. Nie wpadaj jednak w panikę. Przede wszystkim zastanów się, gdzie można kupić te rzeczy, których najbardziej potrzebujesz. Prawdopodobnie wizyta w jednym sklepie zajmie mniej czasu niż podróż do trzech różnych, ponieważ wtedy tylko raz będziesz stać w długiej kolacje do kasy. Nie bój się też poprosić kogoś o pomoc. Domownicy pewnie bardzo chętnie zaangażują się we wspólne przygotowania- wystarczy o to zapytać. Boże Narodzenie to przecież wspaniały, wspólnie spędzony czas pełen miłości. Przygotowanie także powinny być wspólne!
W wielu domach przygotowuje się na święta tradycyjne potrawy według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nie ma jednak niczego złego w używaniu gotowych przepisów z innych źródeł. Na naszej stronie znajdziesz wiele sprawdzonych patentów. Także takich, które na wigilijnym stole wprowadzą trochę urozmaicenia.
Koniecznie sprawdź jak przygotować:
Przygotowania do świąt to wiele godzin przyrządzania pysznych potraw w kuchni, ale nie tylko. Ważną tradycją jest także kupowanie i ubieranie choinki. Inne ważne elementy to akcesoria do pakowania prezentów. Zadbaj o to, żeby w domu nie zabrakło ostrych nożyczek i dużej ilości taśmy klejącej. Pakowanie w papier jest trochę trudniejsze niż umieszczenie upominków w prezentowych torbach, ale decydując się na papier nie musisz myśleć o idealnym dobraniu wielkości i koloru torby.
Niezapomniany świąteczny klimat tworzą także dekoracje. Kolorowe świecące ozdoby mają swoje miejsce na choince, ale nie tylko. Część bombek i łańcuchów może trafić także na stół, a także ozdobić półki, karnisze czy pokój dziecięcy. W modzie są także piękne ozdoby przeklejane na okna!