Nasze przepisy Kutia - przepisy na kutię wigilijną

Kutia - przepisy na kutię wigilijną

Słodka, pszeniczno-makowa, pachnąca miodem kutia to jedna z najstarszych potraw, jakie wciąż pojawiają się na wielu wigilijnych stołach. Należy do dwunastu tradycyjnych dań, podawanych od wieków na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Rosji i we wschodnich regionach Polski. Pierwotnie jadano ją na Nowy Rok, podczas Dziadów oraz na... stypach. Nazwa "kutia" pochodzi od ukraińskiego słowa kókkos (ziarno), bo właśnie ziarna pszenicy i ziarenka maku są podstawą tej smacznej, oryginalnej potrawy.
Dawniej wierzono, iż spożywanie kutii ma znaczenie magiczne: ziarna zbóż symbolizowały dostatek, nieśmiertelność i życiodajne moce, miód chronił przed złem i sprowadzał szczęście oraz miłość, mak zapewniał płodność, zaś orzechy – mądrość i bogactwo.
Dziś kutię przyrządza się w różnych wersjach, także na słono, niekiedy nawet z pęczaku lub ryżu. Można bardzo tradycyjnie – tylko z miodem, orzechami i "mleczkiem" makowym, lub całkiem "nowocześnie" - z dodatkiem rodzynek, migdałów oraz kandyzowanej skórki pomarańczowej. A my podpowiadamy, jak zrobić smakowitą, domową kutię na uroczystą kolację wigilijną.